Sanatorium za darmo. Jak dostać skierowanie NFZ do sanatorium?

Sanatorium w Nałęczowie. Kto może pojechać do sanatorium za darmo?
Minister zdrowia powołał zespół do spraw endometriozy. "Minister zauważył, że problem jest ogromny, dotyczy ogromnej liczby kobiet"
Źródło: TVN24

Sanatorium jest idealnym miejscem na to, by pewnym wieku podreperować zdrowie. Czy można pojechać do sanatorium za darmo i jak to zrobić? Nie każdy może skorzystać z wczasów leczniczych finansowanych przez NFZ. Na pobyt w sanatorium trzeba dostać skierowanie i jest to kontynuacja leczenia, które zaczęło się w szpitalu lub w przychodni.

Na leczenie w sanatorium finansowane przez NFZ kieruje lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, czyli taki, który ma umowę z funduszem na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej lub pracuje w placówce posiadającej umowę z NFZ na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Na leczenie uzdrowiskowe mogą być kierowani jedynie pacjenci wystarczająco sprawni, by odbyć podróż do uzdrowiska, samodzielni, zdolni do samoobsługi i korzystania z zabiegów leczniczych.

Skierowanie do sanatorium na NFZ krok po kroku

● Skierowanie NFZ do sanatorium na leczenie lub rehabilitację w uzdrowisku wypisuje lekarz ubezpieczenia zdrowotnego.

● Opis stanu zdrowia pacjenta. Wystawiając skierowanie lekarz musi dokładnie opisać stan zdrowia pacjenta, w szczególności musi określić stopień samodzielności i wypełnić pole „Przeciwwskazania do zabiegów z udziałem naturalnych surowców leczniczych”.

● Kopie dokumentów do sanatorium. Zapytaj lekarza, czy musisz dołączyć do skierowania kopie dokumentów, ponieważ jeżeli lekarz wystawiający skierowanie w punkcie III obowiązującego druku skierowania wpisze wymagane wyniki badań (morfologii, ob, moczu, EKG, zdjęć rtg) do dokumentu nie trzeba dodatkowo załączać wyników badań.

Rejestracja skierowania. Skierowanie, które wpływa do oddziału funduszu, jest rejestrowane i otrzymuje indywidualny numer. W przypadku stwierdzenia błędów lub braków (np. brak pieczątki przychodni) NFZ poprosi o ich uzupełnienie.

● Przekazanie skierowania. Zarejestrowane skierowanie przekazywane jest lekarzowi specjaliście w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej. Akceptuje on i potwierdza celowość leczenia w sanatorium.

● Listowne powiadomienie od NFZ. O zakwalifikowaniu do leczenia uzdrowiskowego lub odmowie NFZ powiadomi pacjenta listownie.

● Termin wyjazdu. Po otrzymaniu pisemnej informacji o zakwalifikowaniu do leczenia uzdrowiskowego należy poczekać na pisemne powiadomienie o terminie wyjazdu. Obecnie średni czas oczekiwania to ok. 2 lata.

● Powiadomienie. O terminie wyjazdu pacjent zostanie powiadomiony listownie na minimum 14 dni przed turnusem.

● Realizacja. To, na jakim etapie jest realizacja skierowania można sprawdzić używając indywidualnego numeru w wyszukiwarce na stronie NFZ.

● E-skierowania do sanatorium. Od marca skierowania do sanatoriów są wystawiane także w formie elektronicznej. Wystawione e-skierowanie znajdziemy na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) i w aplikacji mojeIKP wraz z informacją o jego statusie. Powiadomienia o tym, na jakim etapie jest e-skierowanie do sanatorium, nadal będą też przychodzić pocztą.

● Skierowania do sanatorium w postaci papierowej mogą być wystawiane nadal do 30 czerwca 2023 roku.

Jakie schorzenia można leczyć i w jaki sposób? Lista zabiegów w sanatorium

To lekarz, który wypisuje skierowanie, decyduje o tym, na jaką chorobę je wystawia. Poza chorobą główną może dodatkowo wskazać inne schorzenia. Najważniejsze są względy medyczne, nie indywidualne życzenia lub potrzeby pacjentów.

Zabiegi w sanatorium

W uzdrowisku wykorzystywane są różne bogactwa naturalne i formy oddziaływania fizycznego: ● wody mineralne ● borowiny ● bodźce klimatoterapeutyczne ● hydroterapia ● fizykoterapia ● kinezyterapia.

W czasie pobytu, w zależności od uzdrowiska i potrzeb, możesz skorzystać między innymi z: ● kąpieli leczniczych i ćwiczeń w basenach ● kuracji pitnych i inhalacji ● natrysków ● biczów szkockich, masaży wodnych ● zawijań i okładów ● ciepłolecznictwa, światłolecznictwa, elektroterapii ● ultradźwięków, magnetoterapii, laseroterapii ● krioterapii ● masażu leczniczego ● gimnastyki indywidualnej i zbiorowej.

To lekarz w uzdrowisku decyduje o tym, jakie dostaniesz zabiegi.

Schorzenia leczone w sanatorium

W uzdrowisku można leczyć następujące choroby: ● choroby ortopedyczno-urazowe (ortopedia) ● choroby układu nerwowego (neurologia) ● choroby reumatologiczne (reumatologia) ● choroby kardiologiczne, nadciśnienie (kardiologia) ● choroby naczyń obwodowych ● choroby górnych dróg oddechowych (laryngologia) ● choroby dolnych dróg oddechowych (pulmonologia) ● choroby układu trawienia (gastroenterologia, hepatologia) ● cukrzyca (diabetologia) ● otyłość ● choroby tarczycy ● osteoporoza ● choroby skóry (dermatologia) ● choroby kobiece (ginekologia) ● choroby nerek i dróg moczowych (nefrologia i urologia) ● choroby oka (okulistyka) ● choroby krwi i układu krwiotwórczego (hematologia).

Nie ma możliwości leczenia innych chorób (np. onkologicznych – one stanowią wręcz przeciwwskazanie do leczenia uzdrowiskowego).

Sanatorium - ile kosztuje? Ile się płaci za sanatorium?

Osoba skierowana na leczenie uzdrowiskowe ponosi następujące koszty: ● przejazdu na leczenie uzdrowiskowe i z leczenia uzdrowiskowego, ● częściowej odpłatności za wyżywienie i zakwaterowanie w sanatoriach uzdrowiskowych wg obowiązujących stawek określonych w rozporządzeniu ministra zdrowia, ● ewentualnego pobytu opiekuna świadczeniobiorcy, ● dodatkowe opłaty w zależności od przepisów lokalnych, obowiązujących w miejscu położenia zakładu lecznictwa uzdrowiskowego, np. opłata klimatyczna.

Odpłatność za pobyt w sanatorium uzdrowiskowym jest różna ze względu na sezon oraz standard zajmowanego pokoju.

Ile kosztuje pobyt w sanatorium?

Opłata za pobyt w sanatorium uzdrowiskowym stanowi iloczyn liczby dni pobytu i odpłatności za jeden dzień pobytu. Wysokość opłaty ulega proporcjonalnemu przeliczeniu, jeżeli pobyt ubezpieczonego w sanatorium przypada w dwóch sezonach rozliczeniowych.

Ile kosztuje doba w sanatorium w zależności od rodzaju pokoju oraz pory roku:


Standard pokoju

Opłata w złotych za dobę w I sezonie (od 1 października do 30 kwietnia)


Opłata w złotych za dobę w II sezonie (od 1 maja do 30 września)


I A
pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym


32,6

40,9

I B
pokój jednoosobowy w studiu


26,1

37,4

II
pokój jednoosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego


24,9

33,2

III A
pokój dwuosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym


19,5

27,3

III B
pokój dwuosobowy w studiu


16,5

24,9

IV
pokój dwuosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego


14,2

19,5

V A
pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym


12,5

14,8

V B
pokój wieloosobowy w studiu


11,9

13,6

VI
pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego


10,6

11,9

Sanatorium za darmo. Kto nie musi płacić?

Zwolnienie z opłat w sanatorium przysługuje: ● pracownikom związanym z produkcją wyrobów zawierających azbest na podstawie odrębnych przepisów, ● dzieciom i młodzieży do ukończenia 18 roku życia, a jeśli kształcą się dalej - do ukończenia lat 26, ● dzieciom niepełnosprawnym w znacznym stopniu – bez ograniczenia wieku.

Kto może otrzymać skierowanie na rehabilitację leczniczą z ZUS: ● pracujący, zagrożeni całkowitą bądź częściową niezdolnością do pracy, ● uprawnieni do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, ● pobierający rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy rokujący jednocześnie odzyskanie zdolności do pracy po przeprowadzeniu rehabilitacji.

Sanatoria w Polsce. Zakres działalności

Poniżej publikujemy zestawienie wszystkich uzdrowisk i sanatoriów w Polsce według województw wraz informacją o schorzeniach w nich leczonych.

Może się zdarzyć, że uzdrowisko nie zgłosi do umowy z NFZ leczenia jakiegoś schorzenia – wówczas nie będziesz mógł go tam leczyć na koszt NFZ. Za każdym razem warto sprawdzić, czy dane sanatorium ma nadal umowę z NFZ na dany rodzaj leczenia.

Sanatoria w Polsce. Jakie choroby możesz w nich leczyć?

Województwo dolnośląskie

Czerniawa-Zdrój (uzdrowisko podgórskie): ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby reumatologiczne ● choroby dolnych dróg oddechowych ● choroby kardiologiczne i nadciśnienie ● choroby górnych dróg oddechowych ● osteoporoza ● cukrzyca

Cieplice-Zdrój (uzdrowisko podgórskie): ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby układu nerwowego ● choroby reumatologiczne ● osteoporoza ● choroby nerek i dróg moczowych ● choroby oka

Duszniki-Zdrój (uzdrowisko podgórskie): ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby reumatologiczne ● choroby kardiologiczne i nadciśnienie ● choroby naczyń obwodowych ● choroby dolnych dróg oddechowych ● choroby układu trawienia ● osteoporoza ● choroby kobiece

Długopole-Zdrój (uzdrowisko podgórskie): ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby reumatologiczne ● choroby naczyń obwodowych ● choroby układu trawienia ● choroby krwi i układu krwiotwórczego ● cukrzyca

Jedlina-Zdrój (uzdrowisko górskie): ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby reumatologiczne ● choroby kardiologiczne i nadciśnienie ● choroby górnych dróg oddechowych ● choroby dolnych dróg oddechowych ● choroby układu trawienia ● choroby nerek i dróg moczowych

Kudowa-Zdrój (uzdrowisko podgórskie): ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby reumatologiczne ● choroby kardiologiczne i nadciśnienie ● choroby naczyń obwodowych ● choroby układu trawienia ● choroby endokrynologiczne ● choroby krwi i układu krwiotwórczego

Lądek-Zdrój (uzdrowisko górskie): ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby układu nerwowego ● choroby reumatologiczne ● choroby naczyń obwodowych ● osteoporoza ● choroby skóry ● choroby kobiece

Polanica-Zdrój (uzdrowisko podgórskie): ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby reumatologiczne ● choroby kardiologiczne i nadciśnienie ● choroby górnych dróg oddechowych ● choroby układu trawienia

Przerzeczyn-Zdrój (uzdrowisko nizinne): ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby układu nerwowego ● choroby reumatologiczne

Szczawno-Zdrój (uzdrowisko podgórskie): ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby reumatologiczne ● choroby górnych dróg oddechowych ● choroby dolnych dróg oddechowych ● choroby układu trawienia ● cukrzyca ● otyłość ● osteoporoza ● choroby nerek i dróg moczowych

Świeradów-Zdrój (uzdrowisko górskie): ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby układu nerwowego ● choroby reumatologiczne ● choroby dolnych dróg oddechowych ● choroby górnych dróg oddechowych ● choroby kardiologiczne i nadciśnienie ● choroby naczyń obwodowych ● choroby skóry ● choroby kobiece ● osteoporoza ● cukrzyca

Województwo kujawsko-pomorskie

Ciechocinek (uzdrowisko nizinne): ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby układu nerwowego ● choroby reumatologiczne ● choroby kardiologiczne i nadciśnienie ● choroby naczyń obwodowych ● choroby górnych dróg oddechowych ● cukrzyca ● otyłość ● osteoporoza ● choroby kobiece

Inowrocław (uzdrowisko nizinne): ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby reumatologiczne ● choroby układu trawienia ● choroby kardiologiczne i nadciśnienie ● choroby naczyń obwodowych ● choroby układu nerwowego

Wieniec-Zdrój (uzdrowisko nizinne): ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby dolnych dróg oddechowych ● choroby reumatologiczne ● choroby układu nerwowego ● choroby kardiologiczne i nadciśnienie ● osteoporoza

Województwo łódzkie

Uniejów (uzdrowisko nizinne): ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby układu nerwowego ● choroby reumatologiczne ● choroby naczyń obwodowych ● choroby skóry ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby układu nerwowego ● choroby reumatologiczne ● choroby kardiologiczne i nadciśnienie ● choroby górnych dróg oddechowych ● choroby dolnych dróg oddechowych ● choroby endokrynologiczne.

Województwo lubelskie

Krasnobród (uzdrowisko nizinne): ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby układu nerwowego ● choroby reumatologiczne ● choroby górnych dróg oddechowych ● choroby dolnych dróg oddechowych ● otyłość

Nałęczów (uzdrowisko nizinne): ● choroby kardiologiczne i nadciśnienie

Województwo małopolskie

Krynica-Zdrój (uzdrowisko górskie): ● choroby układu nerwowego ● choroby reumatologiczne ● choroby górnych dróg oddechowych ● choroby układu trawienia ● cukrzyca ● choroby kobiece ● choroby nerek i dróg moczowych ● choroby krwi i układu krwiotwórczego

Muszyna-Zdrój (uzdrowisko podgórskie): ● choroby reumatologiczne ● choroby górnych dróg oddechowych ● choroby układu trawienia ● choroby endokrynologiczne

Piwniczna-Zdrój (uzdrowisko podgórskie): ● choroby reumatologiczne ● choroby górnych dróg oddechowych ● choroby dolnych dróg oddechowych ● choroby układu trawienia

Rabka-Zdrój (uzdrowisko górskie): ● choroby górnych dróg oddechowych ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby dolnych dróg oddechowych ● choroby kardiologiczne i nadciśnienie ● choroby skóry ● cukrzyca

Swoszowice (uzdrowisko nizinne): ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby układu nerwowego ● choroby reumatologiczne ● osteoporoza ● choroby skóry

Szczawnica (uzdrowisko górskie) ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby reumatologiczne ● choroby górnych dróg oddechowych ● choroby dolnych dróg oddechowych ● otyłość

Wapienne (uzdrowisko podgórskie): ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby reumatologiczne

Wieliczka (sanatorium w urządzonym wyrobisku górniczym): ● choroby dolnych dróg oddechowych ● choroby górnych dróg oddechowych ● choroby skóry

Wysowa-Zdrój (uzdrowisko górskie): ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby układu nerwowego ● choroby reumatologiczne ● choroby górnych dróg oddechowych ● choroby dolnych dróg oddechowych ● choroby układu trawienia ● cukrzyca ● otyłość ● osteoporoza ● choroby nerek i dróg moczowych

Żegiestów-Zdrój (uzdrowisko górskie): ● choroby reumatologiczne ● choroby układu trawienia ● choroby nerek i dróg moczowych

Województwo mazowieckie

Konstancin-Jeziorna (uzdrowisko nizinne): ● choroby układu nerwowego ● choroby kardiologiczne i nadciśnienie ● choroby górnych dróg oddechowych.

Województwo podkarpackie

Horyniec-Zdrój (uzdrowisko nizinne): ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby układu nerwowego ● choroby reumatologiczne ● osteoporoza ● choroby skóry ● choroby kobiece

Iwonicz-Zdrój (uzdrowisko podgórskie): ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby układu nerwowego ● choroby reumatologiczne ● choroby górnych dróg oddechowych ● choroby układu trawienia ● otyłość ● osteoporoza ● choroby skóry ● choroby kobiece

Latoszyn (obszar ochrony uzdrowiskowej): ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby reumatologiczne ● choroby neurologiczne

Polańczyk (uzdrowisko podgórskie): ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby górnych dróg oddechowych ● choroby reumatologiczne ● choroby endokrynologiczne ● choroby kardiologiczne i nadciśnienie ● cukrzyca

Rymanów-Zdrój (uzdrowisko podgórskie): ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby kardiologiczne i nadciśnienie ● choroby górnych dróg oddechowych ● choroby dolnych dróg oddechowych ● choroby reumatologiczne ● choroby nerek i dróg moczowych

Województwo podlaskie

Augustów (uzdrowisko nizinne): ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby reumatologiczne ● choroby naczyń obwodowych ● osteoporoza

Supraśl (uzdrowisko nizinne): ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby reumatologiczne ● choroby kardiologiczne i nadciśnienie ● choroby górnych dróg oddechowych ● choroby dolnych dróg oddechowych.

Województwo pomorskie

Sopot (uzdrowisko nadmorskie): ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby reumatologiczne ● choroby kardiologiczne i nadciśnienie ● choroby dolnych dróg oddechowych ● choroby układu nerwowego ● osteoporoza

Ustka (uzdrowisko nadmorskie): ● choroby reumatologiczne ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby układu nerwowego ● choroby kardiologiczne i nadciśnienie ● choroby naczyń obwodowych ● choroby górnych dróg oddechowych ● choroby dolnych dróg oddechowych ● choroby endokrynologiczne

Województwo śląskie

Goczałkowice-Zdrój (uzdrowisko nizinne): ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby układu nerwowego ● choroby reumatologiczne ● osteoporoza

Ustroń (uzdrowisko podgórskie): ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby układu nerwowego ● choroby reumatologiczne ● choroby kardiologiczne i nadciśnienie ● choroby naczyń obwodowych ● choroby górnych dróg oddechowych ● choroby dolnych dróg oddechowych ● cukrzyca ● otyłość ● osteoporoza

Województwo świętokrzyskie

Busko-Zdrój (uzdrowisko nizinne): ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby układu nerwowego ● choroby reumatologiczne ● choroby kardiologiczne i nadciśnienie ● osteoporoza ● choroby skóry

Solec-Zdrój (uzdrowisko nizinne): ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby układu nerwowego ● choroby reumatologiczne ● osteoporoza ● choroby skóry

Województwo warmińsko-mazurskie

Gołdap (uzdrowisko nizinne): ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby reumatologiczne ● choroby dolnych dróg oddechowych ● choroby kobiece

Województwo zachodniopomorskie

Dąbki (uzdrowiska nadmorskie): ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby reumatologiczne ● choroby kardiologiczne i nadciśnienie ● choroby górnych dróg oddechowych ● choroby dolnych dróg oddechowych ● choroby endokrynologiczne

Kamień Pomorski (uzdrowisko nadmorskie): ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby neurologiczne ● choroby reumatologiczne ● choroby kardiologiczne i nadciśnienie ● choroby dolnych dróg oddechowych

Kołobrzeg (uzdrowisko nadmorskie): ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby układu nerwowego ● choroby reumatologiczne ● choroby kardiologiczne i nadciśnienie ● choroby górnych dróg oddechowych ● choroby dolnych dróg oddechowych ● cukrzyca ● otyłość ● choroby endokrynologiczne ● osteoporoza ● choroby skóry

Połczyn-Zdrój (uzdrowisko nizinne): ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby układu nerwowego ● choroby reumatologiczne ● otyłość ● osteoporoza ● choroby kobiece

Świnoujście (uzdrowisko nadmorskie): ● choroby ortopedyczno-urazowe ● choroby układu nerwowego ● choroby reumatologiczne ● choroby kardiologiczne i nadciśnienie ● choroby górnych dróg oddechowych ● choroby dolnych dróg oddechowych ● otyłość ● choroby endokrynologiczne ● osteoporoza ● choroby skóry

Czytaj także: