Ponad tysiąc stoisk z wyrobami rzemieślniczymi, artystycznymi, kolekcjonerskimi, gastronomicznymi, liczne koncerty i spektakle. Ruszył 755 Jarmark św. Dominika w Gdańsku. Impreza potrwa trzy tygodnie.
Uroczysta parada otwierająca imprezę odbyła się, jak co roku w ostatnią sobotę lipca.
Klucze do miasta w rękach kupców
Ulicami głównego miasta, przeszła parada z udziałem kilkudziesięciu bębniarzy, barwnie przebranych szczudlarzy i aktorów. Pojawili się też marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, wiceprezydent Gdańska Andrzej Bojanowski, przeor gdańskich dominikanów o. Marcin Mogielski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich.
Parada przemaszerowała przed Zieloną Bramę, gdzie władze Gdańska przekazali uroczyście klucze do miasta przedstawicielowi MTG. - Jarmark św. Dominika to nie tylko święto kupców i rzemieślników, to także wielki festyn odbywający się na ulicach starego miasta. Jesteśmy dumni, że udało nam się zachować tą wieloletnią tradycję. Zmieniły się trochę towary, zmienił się wygląd miasta, ale duch tego święta pozostaje niezmienny – powiedział wiceprezydent Bojanowski.
Przejęcie władzy nad miastem przez kupców, tradycyjnie przypieczętowało 755 uderzeń w potężny bęben ustawiony pod Zieloną Bramą.
Wieczorne koncerty i spektakle
Ważący ponad trzy tony, wysoki na 1,5 metra i zaopatrzony w membranę o średnicy 10 metrów instrument pozostanie na Długim Targu do wieczora. Co trzy godziny publiczność będzie mogła posłuchać specjalnych koncertów na tym instrumencie, na którym jednocześnie grać może nawet ponad 100 osób.
Wieczorem na Targu Węglowym odbędzie się również koncert, na którym wystąpią Odette Dąbrowska oraz Monika Brodka. Występ zakończy pokaz sztucznych ogni.
Także w kolejne dni jarmarku na gości czekają koncerty. Wśród wykonawców pojawią się m.in. Kamil Bednarek, Fisz i Emade, Mela Koteluk, Julia Marcell, Pablopavo, Pogodno i Renata Przemyk. Zaplanowano też koncerty muzyki klasycznej oraz występy carillonowe.
Gdańskie koło widokowe
W programie Jarmarku jest także wiele spektakli, przede wszystkim teatrów dziecięcych. Goście imprezy będą też mogli wziąć udział w grach miejskich, a na ulicach historycznego centrum czekać będzie na nich wiele instalacji artystycznych i innych niespodzianek. Nad Motławą na Wyspie Spichrzów stanęło też w tym roku liczące 55 metrów wysokości koło widokowe.
Organizatorzy Jarmarku liczą, że imprezę odwiedzi co najmniej 7 mln osób: tylu gości miał Jarmark w ostatnich latach.
Średniowieczny rodowód imprezy
Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga 1260 r., kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Tej religijnej ceremonii towarzyszył jarmark. Na sierpniowe święto do gdańskiego portu zawijało nawet ponad 400 okrętów z całej Europy. Odbywający się przez wieki w Gdańsku Jarmark św. Dominika miał przerwę po II wojnie światowej. Impreza została reaktywowana w 1972 roku.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: mg / Źródło: PAP