Apelem pamięci i złożeniem wieńców pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża rozpoczną się w niedzielę na Westerplatte obchody 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Na rocznicę przygotowano też m.in. inscenizacje historyczne oraz gry terenowe.
Niedzielne uroczystości na Westerplatte rozpoczną się tradycyjnie o godz. 4.45, wtedy też w 1939 r. nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową ulokowaną na półwyspie. W obchodach wezmą udział przedstawiciele lokalnych i państwowych władz. W programie uroczystości przewidziano m.in. apel pamięci oraz złożenie wieńców pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.
Inscenizacja historyczna w sobotę
W tym roku władze miasta nie zdecydowały się na inscenizację historyczną, która przez kilka ostatnich lat towarzyszyła 1 września porannym uroczystościom. Specjalne pokazy z udziałem grup rekonstrukcyjnych odbędą się na Westerplatte dzień wcześniej - w sobotę. Inscenizacje te przygotowało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Jak poinformowała Alicja Bittner z biura prasowego placówki pokazy rozpoczną się o godz. 20 i potrwają mniej więcej do północy. Widzowie będą mogli obejrzeć inscenizację dwóch zdarzeń: obrony placówki Fort oraz bombardowania budynku koszar. W obu inscenizacjach użyte zostaną materiały pirotechniczne.
Hiszpanie na Westerplatte
W zespole rekonstruktorów, którzy będą odgrywać scenki, znajdzie się m.in. kilku Hiszpanów ze stowarzyszenia "Poland First to Fight", którego celem jest promowanie historii Polski od momentu odzyskania niepodległości aż do zakończenia II wojny światowej. Bittner wyjaśniła, że członkowie tej organizacji zwrócili się - za pośrednictwem swojej ambasady w Polsce, do organizatorów z prośbą o udział w inscenizacji. Hiszpanie mają też wziąć udział w porannych uroczystościach organizowanych na Westerplatte 1 września.
Wojskowa grochówka i rekonstruktorzy
Także na niedzielę Muzeum II Wojny Światowej przygotowało imprezy, które mają przybliżyć gościom historię składnicy wojskowej na Westerplatte. W godz. 10-16 na chętnych czekać będą przygotowane m.in. z udziałem rekonstruktorów stanowiska, na których prezentowane będą sceny z życia polskich żołnierzy podczas służby w Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Zwiedzający będą mogli również zapoznać się z uzbrojeniem i wyposażeniem żołnierzy z czasów II wojny światowej oraz posilić się wojskową grochówką.
1 września Muzeum zaprasza też chętnych do udziału w zwiedzaniu półwyspu połączonym z grą terenową opartą o stałą wystawę plenerową "Westerplatte: Kurort - Bastion - Symbol" istniejącą na terenie półwyspu.
Przejażdżki drezynami
Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę osoby, które odwiedzą Westerplatte, będą miały też okazję przejechać się drezynami po nieużywanej dziś trasie kolejowej, która niegdyś służyła zaopatrzeniu składnicy. Podczas przejażdżek pasażerowie pojazdów będą mogli poznać historię kolei na Westerplatte.
W południe obchody przed Pocztą Polską
Oprócz Westerplatte obchody rocznicy wybuchu II Wojny Światowej będą miały miejsce także w centrum Gdańska - na placu przed gmachem Poczty Polskiej w Gdańsku, który Niemcy zaatakowali równocześnie z rozpoczęciem ostrzału Westerplatte. W południe odprawiona zostanie tutaj msza św., po której oddany zostanie hołdu poległym pocztowcom i złożone wieńce pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.
74. rocznica niemieckiego ataku
Atak niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein" na polską składnicę wojskową na Westerplatte 1 września 1939 roku o godzinie 4.45 był jednym z pierwszych wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową. Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza - do 7 września 1939 r.
Tak wyglądały uroczystości w ubiegłym roku:
Autor: ws/b / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24