Dziś 44. rocznica tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu. W grudniu w 1970 roku w starciach z milicją i wojskiem zginęły dziesiątki osób. Uroczystości upamiętniające tragedię rozpoczęły się przed pomnikiem ofiar tych zdarzeń w Gdyni.
O godz. 6 rano przed Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 rozpoczęły się obchody 44. rocznicy tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu. Pomnik Ofiar Grudnia 1970 znajduje się nieopodal stacji Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia Stocznia, gdzie padły pierwsze strzały do idących do pracy robotników.
Wojsko otworzyło ogień w stronę robotników idących z dworca do zablokowanej stoczni, padli zabici i ranni. Wśród ofiar był 18-letni Zbigniew Godlewski, pracownik gdyńskiej stoczni, o którego śmierci opowiada wiersz Krzysztofa Dowgiałły "Ballada o Janku Wiśniewskim". Starcia w mieście trwały do wieczora.
Dwie uroczystości
Jak poinformował przewodniczący Solidarności Stoczni Gdynia, Roman Kuzimski, w obchodach wezmą udział m.in. prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Łukasz Kamiński. Swój udział zapowiedzieli też kibice Arki Gdynia. Ma być odczytany apel poległych, a przed monumentem złożone wieńce i wiązanki kwiatów.
Po południu w Gdyni odbędzie się druga część uroczystości, które rozpocznie msza w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, po której uczestnicy nabożeństwa przejdą centralnymi ulicami miasta, Armii Krajowej i Świętojańską przed Pomnik Ofiar Grudnia'70 w pobliżu Urzędu Miasta, gdzie złożą kwiaty; będzie też odczytany apel poległych i oddana salwa honorowa.
Zginęły 44 osoby
W grudniu 1970 r., w proteście przeciw podwyżkom cen wprowadzonym przez władze PRL, przez Wybrzeże przetoczyła się fala strajków i demonstracji. Aby stłumić protesty, władze zezwoliły milicji i wojsku na użycie broni. Według oficjalnych danych, w grudniu 1970 r. na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga od kul milicji i wojska zginęły 44 osoby (w tym 18 w Gdyni, a 16 w Szczecinie), a ponad 1160 zostało rannych.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: eos/ja/aa / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: IPN