17 filmów dokumentalnych i fabularnych z całego świata będzie można zobaczyć podczas 8. All About Freedom Festival, który rozpocznie się w środę w Gdańsku. Festiwal zainauguruje polska prapremiera filmu "Majdan. Rewolucja godności" Siergieja Łoźnicy.
Dokument Siergieja Łoźnicy pokazujący przebieg wydarzeń na Majdanie od pierwszych dni aż do obalenia władzy - "Majdan. Rewolucja godności" - był prezentowany m.in. na tegorocznym festiwalu w Cannes. Z widzami po projekcji spotka się reżyser.
Sztuka bez zakończenia, jak ukraińska walka o wolność
Rewolucji na Ukrainie dedykowana będzie też sztuka teatralna pt. "Dzienniki Majdanu" Natalii Worożbyt w reż. Wojtka Klemma, prezentowana przez Teatr Powszechny z Warszawy. Tekst dramatu miał już w Gdańsku swoją premierę. W marcu 2014 r. ukraińscy dramaturdzy i aktorzy z Kijowa prezentowali w Gdańsku na "Teatralnym Majdanie" dramaty dokumentalne, które powstały pod wpływem tragicznych wydarzeń na Ukrainie.
- Przez trzy miesiące członkowie ruchu Nowy Dramat Ukraiński przeprowadzali wywiady, zbierali świadectwa i materiały o ludziach oraz wydarzeniach na Majdanie - wspomina Natalia Worożbyt.
Jak zauważa, "jedyną wadą autorów projektu jest to, że całym sercem wspierają Majdan i są bezpośrednimi świadkami wydarzeń, a sztuka nie ma zakończenia, tak jak nie ma na razie końca ukraińska walka o wolność i sprawiedliwość". Spektakl zostanie pokazany 8 listopada.
Filmy stawiają pytania o demokrację, wolność i wspólnotę
Organizatorem All About Freedom Festival jest Europejskie Centrum Solidarności (ECS) w Gdańsku. Po raz pierwszy festiwal odbywa się w nowej siedzibie ECS przy pl. Solidarności, potrwa do 22 października.
- Tegoroczne filmy festiwalowe pokazują kondycję dzisiejszej kultury demokratycznej i stawiają pytania społeczne i bardzo intymne - o demokrację, cenę wolności, moc wspólnoty, patriotyzm, metody buntu społecznego, wierność tradycji, ale i o miłość, dojrzewanie, rodzicielstwo, świat wartości, żałobę, lęk przed odrzuceniem - tłumaczy Basil Kerski, dyrektor ECS.
Dodaje, że "wartością niewątpliwie jest to, że zatoczymy szerokie kręgi kulturowe, od Europy przez Bliski Wschód, Afrykę, Indonezję, Kanadę po Chiny".
Festiwalowe filmy
Podczas festiwalu pokazany zostanie m.in. "Zielony książę" (reż. Nadav Schirman). Jest to historia, której nie wymyślił scenarzysta w Hollywood, ale zdarzyła się naprawdę: syn założyciela Hamasu zostaje izraelskim szpiegiem. "Badjao. Duchy z morza" (reż. Eliza Kubarska) to z kolei opowieść o ginącej społeczności ludzi-ryb zamieszkujących tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją. Widzowie będą mogli też zobaczyć dokument o legendarnej grupie artystycznej, która powstała w Gdańsku pt. "Totart, czyli odzyskiwanie rozumu" (reż. i scen. Bartosz Paduch).
Bohaterem tegorocznego minicyklu filmowego jest twórca z Quebecu - Xavier Dolan. Zaprezentowane zostaną trzy obrazy tego autora: "Zabiłem moją matkę" (2009), "Tom" (2013) i "Mama" (2014). Ten najnowszy obraz zdobył w tym roku Złotą Palmę w Cannes.
Po wielu projekcjach zaplanowano spotkania z twórcami, bohaterami filmów i ekspertami.
Zappa na All About Freedom
Bohaterem jednego z festiwalowych wieczorów będzie Frank Zappa, amerykański muzyk, wokalista, kompozytor, autor tekstów i twórca filmowy. Program przewiduje projekcję dokumentu "Zappa wraca na Sycylię" (reż. Salvo Cuccia) oraz prezentację repertuaru muzycznego bohatera filmu w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej im. I. Krenza.
Tu znajduje się gdański ECS:
Autor: ws/gp / Źródło: PAP, TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: AAFF