Przemysław Staroń, nauczyciel etyki i filozofii, wybrany w 2018 roku Nauczycielem Roku, na antenie TVN24 opowiadał, jak rozmawiać z dziećmi o tym, co spotkało prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, jak walczyć z mową nienawiści i radził, by dać czas Owsiakowi.
Przemysław Staroń, w plebiscycie "Głosu Nauczycielskiego" wybrany na Nauczyciela Roku 2018, był gościem Poranka w TVN24. Staroń jest nauczycielem etyki i filozofii w sopockim II Liceum Ogólnokształcącym.
Przyznał, że już rozmawiał z uczniami na temat tego, co stało się w niedzielę w Gdańsku podczas koncertu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – nożownik zaatakował prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który następnego dnia zmarł w szpitalu.
Serca wypełnione dobrem
- To opieka nad emocjami. Dzieci bardzo często nie rozumieją tego. Bardzo często w takiej sytuacji zaczynają bać się o własnych rodziców czy kogoś bliskiego – tłumaczy Staroń. – Staraliśmy się realizować taką zasadę: radość dzielona jest radością podwójną, ból dzielony jest bólem o połowę mniejszym – mówi.
- Jednocześnie ważne jest, by kończyło się to pytaniem: co teraz zrobić, jak się zachowywać, jak funkcjonować – uważa nauczyciel. Podkreśla, że niezwykle istotne jest, by tego typu działania były długofalowe, bo jedna lekcja może zapaść w pamięć, ale postawy raczej nie zmieni. – Jeżeli serce jest wypełnione dobrem, to prawdopodobieństwo, że może się tam pojawić nienawiść, jest bardzo niskie – dodaje.
Agresja nie wprost
Zdaniem Staronia, w walce z mową nienawiści należy pokazywać skąd się ona bierze. Nauka – tłumaczył nauczyciel - uczy, że "agresja jest pochodną frustracji" i że "może być realizowana na wielu polach". – Często skupiamy się na agresji fizycznej, ale (…) ważne jest, by przede wszystkim reagować w takich sytuacjach, w których mamy do czynienia z agresją nie podaną wprost, agresją przekierowaną – uważa.
- Powiem szczerze, że staram się stymulować do myślenia krytycznego i empatii nieustannie – mówił Staroń. – Jeśli spotykamy człowieka, który przeżywa trudne chwile, należy pokazać mu, że widzi się jego emocje oraz dać poczucie ich akceptacji – radzi pedagog.
"Ikona walki o godność człowieka"
- Paweł Adamowicz był wielkim rzecznikiem człowieczeństwa – Staroń wspominał zmarłego prezydenta Gdańska. Zdaniem Nauczyciela Roku 2018 stanie się "ikoną walki o godność człowieka". – Staramy się w tej sytuacji robić wszystko, by ci młodzi ludzie, widząc dramat, jaki się rozegrał, stawali się lepsi dla drugiego człowieka, by go nie krzywdzili – mówi.
– A krzywdzenie zaczyna się od momentu, gdy go, chociażby, nie słuchamy. Dlatego jak teraz jak mantrę powtarzam, jak mówił Karl Popper: nie zabije człowieka ten, który ma w zwyczaju najpierw wysłuchać jego racji – dodał.
Lekcja empatii
Odniósł się też do akcji #muremzaowsiakiem i jego decyzji o rezygnacji z bycia prezesem zarządu Fundacji WOŚP.
- Mam takie poczucie, że nasze społeczeństwo powinno bardzo mocno uczyć się empatii i myślę, że lekcja empatii bardzo przyda nam się także w kwestii Jurka Owsiaka – uważa Staroń. – Powinniśmy zrozumieć jego emocje, jego decyzję. Dajmy temu człowiekowi czas. Pokażmy mu wsparcie, ale nie wzbudzajmy w nim poczucia winy – postuluje. Jego zdaniem do kwestii powrotu Jurka do Fundacji można wrócić, gdy emocje opadną. – Człowiek tak obciążony emocjonalnie, mimo że tak silny, ma prawo do tych reakcji – mówi.
Pedagog zwrócił się także bezpośrednio do Owsiaka, zapewniając go o pełnym wsparciu.
Przemysław Staroń w szkole pracuje od 9 lat. Jego lekcje etyki zdobyły popularność ze względu na nietypowe metody, zaangażowanie oraz elementy filozofii, które wplatał w zajęcia. Połączył między innymi zajęcia dla seniorów, które również prowadził, z zajęciami dla młodzieży. Przeprowadzał także lekcje na Snapchacie i organizował Noce Nauki.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: eŁKa/gp / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: tvn24