Polski okręt na czele misji NATO

podczas ćwiczeń na morzu
podczas ćwiczeń na morzu
Źródło: Sebastn Kubaj | tvn24
ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki" stanie na czele Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO. Polski okręt przeszedł już wszystkie sprawdziany potwierdzające jego gotowość do misji. Dowodzenie zespołem przeciwminowym obejmie w drugiej połowie stycznia 2013 roku.

Zespół Sił Obrony Przeciwminowej popularnie nazwany jest "Tarczą Przeciwminową" Europy. Należy do Sił Odpowiedzi NATO. – To elita, najwyższej półka, bo chodzi o jeden z czterech stałych zespołów okrętów państw członkowskich NATO. To te zespoły decydują o zdolności sojuszu do reagowania na różne zagrożenia, w tym przypadku chodzi o zagrożenie minowe, ale jest jeszcze np. pomoc humanitarna, różne klęski - wyjaśnia kmdr por. Bartosz Zajda, rzecznik prasowy Marynarki Wojennej.

Szereg przygotowań

Przygotowania do tej misji polegały głównie na prowadzeniu serii ćwiczeń na morzu. – Były to zarówno samodzielnie ćwiczenia, jak i we współdziałaniu z innymi okrętami oraz lotnictwem morskim. Podczas ćwiczeń załoga ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki" była poddawana ciągłym sprawdzianom ze wszystkich sfer funkcjonowania okrętu, zarówno pod względem jego możliwości jako jednostki dowodzenia, a także jako okrętu wsparcia logistycznego – tłumaczy kmdr ppor. Piotr Adamczak, z-ca rzecznika prasowego Dowódcy Marynarki Wojennej.

Poszukiwanie rozbitków i strzelanie artyleryjskie

Jak informuje, prowadzono ćwiczenia z jednostkami ratowniczymi, w tym operacje poszukiwania i ratowania rozbitków, pomoc uszkodzonym jednostkom oraz współpracę ze śmigłowcem podczas ewakuacji z pokładu rannych osób. "Czernicki" wykonywał strzelania artyleryjskie do celów powietrznych i nawodnych oraz prowadził monitoring sytuacji nawodnej i powietrznej.

Ciągłość wykonywania zadań

- W trakcie przygotowań do misji, załoga okrętu sprawdziła także możliwości okrętu jako jednostki wsparcia logistycznego. Przećwiczono zadania związane z uzupełnianiem zapasów na morzu. "Czernicki" przekazywał paliwo oraz inne materiały na okręty będące w ruchu. Chodziło o sprawdzenie możliwości uzupełniania przez okręty zapasów paliwa, wody i innego rodzaju zaopatrzenia na morzu bez konieczności wchodzenia do portu –tłumaczy rzecznik.

Jak dodaje, takie rozwiązanie pozwala okrętom na długotrwałe przebywanie na morzu i zapewnia ciągłość wykonywania zadań. W warunkach portowych sprawdzano natomiast efektywność załadunku zapasów, kontenerów, manewrowania itd.

Pół miesiąca do misji

Obecnie do misji pozostało pół miesiąca. Już wkrótce na okręcie zaokrętowany zostanie polski sztab oficerów, który z pokładu ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki" będzie dowodził i koordynował wszelkimi działaniami NATO-wskiej "Tarczy Przeciwminowej".

Kolejna misja na czele zespołu

ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki" wchodzący w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża to nowoczesny, wielozadaniowy okręt dowodzenia. Spełnia wszystkie wymagania okrętu dowodzenia NATO oraz światowe standardy, które są stawiane jednostkom pływającym. Wyposażony jest w najnowsze systemy łączności i dowodzenia pozwalające na sprawowanie kontroli nad zespołami okrętowymi prowadzącymi skomplikowane zadania przeciwminowe. W latach 2002 – 2003 uczestniczył w misji "Enduring Freedom" i "Iraqi Freedom" na Zatoce Perskiej. Od stycznia 2010 roku do czerwca 2011 roku odbył swoją pierwszą misję, jako okręt dowodzenia Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO – Grupa-1 (SNMCMG-1). Teraz czeka go kolejna misja na czele tego zespołu.

Polski okręt gotowy do misji NATO

Autor: aja//kv / Źródło: TVN Pomorze, MW

Czytaj także: