Rusza Centrum Nanotechnologii. "Nie chcemy straszyć matematyką"

Centrum Nanotechnologii to większe możliwości dla studentów
Centrum Nanotechnologii to większe możliwości dla studentów
Źródło: PG

Królowa nauk ma nowe lokum. Politechnika Gdańska doczekała się własnego Centrum Nanotechnologii. W kompleksie znajduje się też Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość. Wyposażono je m.in. w tablice interaktywne, a także 407 stanowisk do prowadzenia zajęć.

Centrum Nanotechnologii jest największą inwestycją Politechniki Gdańskiej ostatnich lat. Jego budowa kosztowała ponad 73,6 mln złotych, z czego 85 proc. stanowiła dotacja Unii Europejskiej, a pozostałe 15 proc. pochodziło z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dwa obiekty, jedno centrum

Centrum składa się z dwóch obiektów, z których pierwszy - zarządzany przez Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej - oddano do użytku przed dwoma laty. W piątek otwarto z kolei czterokondygnacyjny obiekt, którego budowa rozpoczęła się wiosną 2013 r., a który zarządzany będzie przez Wydział Mechaniczny.

W tym budynku znajduje się m.in. audytorium na 150 osób oraz inne pomieszczenia dydaktyczne. Sercem obiektu jest jednak 11 pracowni, które wyposażono w m.in. stanowisko do otrzymywania proszków o nanometrycznej granulacji, mikrotwardościomierz, laser impulsowy oraz mikroskop elektronowy skaningowy o wysokiej rozdzielczości.

Tak wygląda nowe Centrum Nanotechnologii
Tak wygląda nowe Centrum Nanotechnologii
Źródło: PG

Będą budować urządzenia w skali nano

Dziekan Wydziału Mechanicznego prof. dr hab. inż. Jan Stąsiek jest przekonany, że laboratoria będą służyły przede wszystkim do prowadzenia zajęć związanych z nanomateriałami. - Nanotechnologia ma dziś duże znaczenie nie tylko w inżynierii materiałowej czy mechanice, odnosi się ona przede wszystkim do budowania aparatury, urządzeń w skali nano - zaznaczył prof. Stęsiek.

W kompleksie mieszczącym Centrum Nanotechnologii znajduje się także Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość. Wyposażono je m.in. w tablice interaktywne, a także 407 stanowisk do prowadzenia zajęć.

Tutaj będą budować aparaturę w skali nano
Tutaj będą budować aparaturę w skali nano
Źródło: PG

Nie chcą straszyć matematyką, tylko przyciągać

Dr Barbara Wikieł, dyrektor Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość, podkreśla, że w zajęciach prowadzonych w kierowanej przez nią jednostce będzie mógł wziąć udział każdy student, w którego programie nauczania pojawia się modelowanie matematyczne. - Modelowanie matematyczne to inaczej opis, symulowanie za pomocą matematyki różnych rzeczywistych zjawisk. To podstawowe narzędzie pracy każdego inżyniera, a z drugiej strony też język opisujący świat - powiedziała Wikieł.

Dyrektor przypomniała też, że zadaniem powołanej dziesięć lat temu jednostki - początkowo pod nazwą Studium Nauczania Matematyki - było sprawienie, by Politechnika nie „straszyła” matematyką. Dziś kiedy ten cel udało się zrealizować Centrum postawiło sobie nowe zadanie, by PG zaczęła... przyciągać matematyką.

Studenci będą mogli się też uczyć zdalnie
Studenci będą mogli się też uczyć zdalnie
Źródło: PG

25 specjalistycznych laboratoriów

Przy kompleksie mieszczącym otwarte w piątek centra zbudowano też pierwszą na terenie Politechniki Gdańskiej fontannę, wokół której urządzono miejsca przeznaczone do wypoczynku.

W obiekcie Centrum Nanotechnologii oddanym do użytku w lutym 2013 r. i zarządzanym przez Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, znajduje się 25 specjalistycznych laboratoriów wyposażonych w unikatową aparaturę badawczą, w tym wielofunkcyjny mikroskop pracujący w niskich temperaturach i skaningowe mikroskopy elektronowe.

Nanotechnologia jest nauką o wytwarzaniu i właściwościach bardzo małych cząstek materii, tj. skupisk atomów, z których można otrzymać materiały o unikatowych właściwościach.

Centrum daje studentom dużo możliwości
Centrum daje studentom dużo możliwości
Źródło: PG

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa / Źródło: TVN 24 Pomorze

Czytaj także: