Pokaz filmu "Światła wielkiego miasta" w reżyserii Charliego Chaplina z 1931 r., z towarzyszeniem orkiestry odbędzie się w piątek w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Muzykę do obrazu skomponował sam komik, zagrał też w nim główną rolę.
- Film jest niemy, ale muzyka będzie grana na żywo. To trudne przedsięwzięcie dla orkiestry ze względu na konieczność synchronizacji z tym, co dzieje się na ekranie. Koncert poprowadzi doświadczony już w podobnych przedsięwzięciach dyrygent Massimiliano Caldi, współpracujący z Filharmonią Narodową w Warszawie - poinformowała rzeczniczka Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Magdalena Malara.
Niema komedia o miłości
Ponad 80-minutowa komedia opowiada o miłości między niewidomą kwiaciarką a "eleganckim żebrakiem" - ulubioną postacią Chaplina. Mimo, że od 1927 r. nastała w światowym kinie epoka dźwięku, to artysta zdecydował się wyreżyserować swoje dzieło jeszcze w wersji niemej.
"Światła wielkiego miasta" ("City lights") były najbardziej pracochłonnym filmem Chaplina. Jego produkcja zajęła mu cztery lata - od 1927 do 1931 r. - choć same zdjęcia trwały 180 dni. W trakcie filmu nakręcono aż 342 duble sceny kupowania kwiatów od niewidomej kwiaciarki. Chaplinowi nie podobał się bowiem sposób przedstawienia ważnej dla filmu pomyłki, czyli wzięcia żebraka za bogacza.
Na liście 100 największych filmów
"Światła wielkiego miasta" znalazły się na liście "100 największych filmów w historii kina" opublikowanej w 2005 r. przez magazyn "The Times". Obraz należał do ulubionych filmów reżysera Orsona Wellesa.
Urodzony w Londynie Charlie Chaplin (1889-1977) to jedna z najwybitniejszych postaci światowego kina. Utożsamiany był z postacią małego włóczęgi w meloniku. Na swoim koncie ma takie filmy jak: "Brzdąc" (1921), "Gorączka złota" (1925), "Cyrk" (1928), "Dyktator" (1940), "Światła rampy" (1952), "Król w Nowym Jorku" (1957), "Hrabina z Hongkongu" (1966).
W 1971 r. został nagrodzony Oscarem za całokształt twórczości.
Autor: ws/roody / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia Commons