Cena wywoławcza najsłynniejszego gdańskiego wieżowca wynosiła 67 mln złotych. Na zakup Zieleniaka za taką kwotę nie było jednak chętnych.
Wieżowiec, dzięki charakterystycznej fasadzie nazywany Zieleniakiem, stał się jednym z bardziej rozpoznawalnych obiektów w Gdańsku.
Jego licytacja odbyła się 26 czerwca, niestety nie było chętnych do udziału.
- Zainteresowanie było, jednak ostatecznie nikt się nie zgłosił. Trudno było się spodziewać, że nieruchomość będąca w rękach Skarbu Państwa znajdzie nabywcę za pierwszym razem – mówi Leszek Wilczyński z Centrum Techniki Okrętowej, które wystawiło na sprzedaż budynek.
Pod młotek wystawiono trzy działki położone w samym centrum Gdańska, przy ul. Wały Piastowskie 1, o łącznej powierzchni ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych.
Kolejny przetarg
Centrum Techniki Okrętowej zapowiada zorganizowanie nowego przetargu, najwcześniej za pół roku. – Cała procedura musi zostać powtórzona, będzie potrzebna nowa wycena – tłumaczy Leszek Wilczyński.
Poprzednia kwota 67 mln złotych została ustalona przez rzeczoznawcę. Jak mówił Zbigniew Karpiński, prezes CTO najcenniejszy jest grunt. - W końcu to samo centrum miasta, doskonała lokalizacja – tłumaczył.
„Baśka” i „Karol”
Słynny wieżowiec powstał w latach 70-tych i był cudem peerelowskiej myśli technicznej. Jak tłumaczył prezes CTO, który w tym budynku przepracował blisko 40 lat, wieżowiec był budowany „od góry”, a nie „od dołu”. Najpierw powstały dwa potężne filary nazwane „Baśką” i „Karolem”, a dopiero potem reszta budynku.
Jak zapewniał prezes Karpiński, 16-piętrowy budynek jest w dobrym stanie technicznym. – To prawda, że fasada może nieco przerażać, ale budynek może z powodzeniem służyć jeszcze kilka lat. Co roku badamy go pod kątem technicznym, ma sprawne windy, bezpieczne klatki schodowe – wyliczał.
Wieżowiec ma ponad 18 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Obecnie mieści się w nim około 40 firm.
Autor: ws/roody / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Zieleniak.pl | CTO