23 osoby zadeklarowały chęć zdawania w piątek egzaminu maturalnego z języka kaszubskiego. Większość to mieszkańcy Pomorza, ale są wśród zdających także osoby z głębi kraju. Wielu przystępuje do tego dodatkowego egzaminu, "aby się sprawdzić".
Język kaszubski jest na maturze w grupie przedmiotów do wyboru. - Na Pomorzu chęć zdawania w piątek matury z kaszubskiego zgłosiło 19 osób, z czego 17 osób zadeklarowało przystąpienie do egzaminu na poziomie rozszerzonym - poinformowała Renata Pawlak z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku.
Podkreśliła, że nowe, obowiązujące od tego roku zasady sprawiły, iż tegoroczni abiturienci przystępujący do matury z kaszubskiego muszą zdawać ten egzamin zarówno na podstawowym, jak i rozszerzonym poziomie. Dodała też, że trzy osoby zdające maturę z kaszubskiego na Pomorzu, to absolwenci z ubiegłych lat, którzy mogli wybierać poziom, na jakim sprawdzą swoją znajomość języka.
"Są wśród nich pasjonaci języka kaszubskiego"
Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasz Grzędzicki poinformował z kolei, że chęć zdawania matury z kaszubskiego wyraziły też cztery osoby spoza Pomorza: zgłosiły się one do Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych w Warszawie, Łodzi i Krakowie. - Sądzę, że są wśród nich pasjonaci języka kaszubskiego. Jedną z tych osób jest najprawdopodobniej – znany nam poliglota, który stawia sobie za cel poznanie jak największej liczby języków – powiedział Grzędzicki.
Na Pomorzu chęć zdawania matury z kaszubskiego zgłosili uczniowie ze szkół w Gdyni, Brusach, Przodkowie, Kościerzynie, Pucku, Kartuzach i Wejherowie.
W Kościerzynie mobilizowała nagroda
Najwięcej, bo aż siedmiu tegorocznych abiturientów, przystąpiło do egzaminu w I Liceum Ogólnokształcącym w Kościerzynie. W opinii dyrektor szkoły Edyty Bławat, stosunkowa duża liczba uczniów z tej szkoły zdających kaszubski to m.in. efekt tego, że licealiści przez trzy lata uczyli się tego języka. - A teraz wielu z nich chce się po prostu sprawdzić – powiedziała dyrektor dodając, że być może motywacją dla niektórych była też – fundowana co roku przez jednego z lokalnych przedsiębiorców, nagroda w wysokości 5 tys. zł dla maturzysty, który najlepiej zda kaszubski.
"Traktowałam to jako pewien obowiązek, bo jestem Kaszubką"
Dla Dominiki Barton z I LO w Kościerzynie, podejście do matury z kaszubskiego było sprawdzianem znajomości tego języka. - Traktowałam to jako pewien obowiązek, bo jestem Kaszubką, mieszkam na Kaszubach – powiedziała Dominika dodając, że w jej domu rodzinnym nie mówi się na co dzień po kaszubsku, ale języka tego używa jej babcia, ciotka i inni członkowie dalszej rodziny.
Jak powiedziała Barton, na egzamin na poziomie podstawowym złożyło się tłumaczenie tekstu z kaszubskiego na polski, test z rozumienia tekstu czytanego, a także dłuższa wypowiedź na jeden z dwóch zadanych tematów. W ramach tego ostatniego zadania można było przeprowadzić analizę porównawczą dwóch wierszy lub napisać rozprawkę na temat tego, czy młodzież ma wpływ na przyszłość języka kaszubskiego.
Pierwsza matura w 2005 roku
Możliwość zdawania matury z j. kaszubskiego pojawiła się po raz pierwszy w 2005 r. Wówczas do egzaminu podeszło 14 osób. W kolejnych latach liczba ta wahała się: najmniej - 8 osób, zdawało egzamin w 2008 r. a najwięcej – 41 – w 2012 r.
Grzędzicki podkreślił, że matura z kaszubskiego jest egzaminem dodatkowym, a zdanie jej nie daje abiturientom praktycznie żadnych profitów. - Na miejscu pracodawców od razu zatrudniałbym osoby, którzy zdawali ten egzamin, bo są to ludzie z pasją, którym się chce, którzy są ciekawy świata i będą robili więcej, niż od nich się wymaga. To będą dobrzy pracownicy – powiedział Grzędzicki.
14,5 tys. dzieci uczy się kaszubskiego w podstawówkach
Języka kaszubskiego uczy się w tym roku szkolnym ok. 18 tys. uczniów z 430 placówek edukacyjnych na Pomorzu. Zajęcia prowadzone są w szkołach na wszystkich etapach nauczania – od podstawówki, po szkoły ponadgimnazjalne. Według danych udostępnionych przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, najwięcej, bo aż 14,5 tys. dzieci uczy się kaszubskiego w podstawówkach. W gimnazjach jest to prawie 2,8 tys. uczniów, a w szkołach ponadgimnazjalnych – 742 osób. Nauka kaszubskiego odbywa się też w 23 przedszkolach - w tych placówkach języka uczy się ponad 600 maluchów.
W Narodowym Spisie Powszechnym w 2011 r. do narodowości kaszubskiej przyznało się 233 tys. osób. Z tej liczby ponad 90 proc. deklarowało równocześnie, że czuje się Polakami. Językiem kaszubskim posługuje się około 108 tysięcy osób. W 2005 r. Kaszubom udało się otrzymać status społeczności posługującej się językiem regionalnym, co spowodowało, że uzyskali w Polsce takie same prawa, jak mniejszości narodowe i etniczne.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: ws / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie