Studenci będą mogli dzielić pokój w akademiku tylko z osobami zaszczepionymi przeciw COVID-19, ale taką chęć muszą zgłosić wcześniej. Z kolei zajęcia odbywać się będą w trybie hybrydowym. To pierwsze decyzje Uniwersytetu Gdańskiego dotyczące nowego roku akademickiego. Władze uczelni przygotowują się na nadejście czwartej fali pandemii COVID-19.
W uczelniach w Gdańsku zapadają już pierwsze decyzje odnośnie tego, jak - w cieniu czwartej fali pandemii choroby COVID-19 - będzie wyglądał nowy rok akademicki. Chociaż ostateczne zasady ogłoszone zostaną we wrześniu, to już wiadomo, że na Uniwersytecie Gdańskim pierwszy semestr odbędzie się w trybie mieszanym.
- Zastanawialiśmy się nad tym, jak najbezpieczniej rozpocząć rok akademicki, podjęliśmy decyzję o mieszanym trybie, przynajmniej na początku tak będzie - mówi Arnold Kłonczyński, profesor Uniwersytetu Gdańskiego i prorektor ds. studentów i jakości kształcenia. - Część zajęć odbywać się będzie w sposób stacjonarny, część zajęć - szczególnie tych ćwiczeniowych, warsztatowych - one muszą się odbyć w budynku uczelni, inaczej ta nauka nie będzie miała właściwego poziomu - wyjaśnia.
Nowością jest z kolei sposób przyjmowania do akademików na UG. Nie będzie ograniczeń podczas przydzielania miejsc, ale - jak mówi Kłonczyński - studenci będą mogli zdecydować, czy chcą dzielić pokój tylko z osobami zaszczepionymi. Wcześniej muszą jednak napisać wiadomość e-mail z taką prośbą.
- Szesnaście miesięcy pandemii spowodowało, że nasze myślenie jest bardzo elastyczne, ale takie kierunki główne trzeba wskazać - dodał profesor.
Szczegóły studenci poznają we wrześniu
Podejmując decyzje odnośnie funkcjonowania uniwersytetu, władze uczelni kierują się wytycznymi Ministerstwa Edukacji i Nauki, Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz sytuacją epidemiczną w kraju. Szczegółowe zasady ukażą się we wrześniu wraz z zakończeniem rekrutacji i przygotowaniem planów zajęć.
Niezmiennie będą obowiązywały zasady sanitarne, takie jak ograniczenia liczby osób w pomieszczeniach wspólnych, przyjmowanie gości i zapewnienie środków do dezynfekcji.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Jarek Fethke / Shutterstock