Szpital tymczasowy w Gdańsku otwarty. Pierwsi pacjenci już tu trafili

AmberExpo w Gdańsku
Otwarcie szpitala tymczasowego w AmberExpo w Gdańsku
Źródło: TVN24

Ruszył szpital tymczasowy w Gdańsku. W poniedziałek zostało uruchomionych 56 łóżek. Docelowo placówka będzie mogła przyjąć nawet 400 pacjentów.

O konieczności otwarcia szpitali tymczasowych w Polsce w związku z trzecią falą koronawirusa poinformował w środę na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Łącznie zadecydowano o otwarciu placówek w dziewięciu województwach, w tym również w Pomorskiem.

Szpital tymczasowy w Centrum Kongresowo-Wystawienniczym AmberExpo w Gdańsku ruszył w poniedziałek. To drugi szpital tymczasowy w województwie pomorskim. Taka placówka działa już w Sopocie.

- Ostatnie szlify odbywają się w szpitalu tymczasowym w Gdańsku, ostatnie testy sprzętów diagnostycznych, czyli mówimy tutaj o TK, o USG, o RTG przyłóżkowym. Ostatnie sprawdzenie, czy wszystko w systemie informatycznym działa, sprzątanie, wtedy zamykamy już drzwi i ruch będzie odbywał się tylko wyznaczonymi drogami przez śluzy – mówiła nam jeszcze w poniedziałek rano Katarzyna Brożek, rzeczniczka Szpitali Copernicus, spółki, która będzie koordynowała pracę placówki. Pierwszy pacjent trafił tu o godz. 15.

Budowa szpitala ruszyła już w listopadzie

O budowie szpitala tymczasowego na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich (MTG) Ministerstwo Zdrowia zadecydowało już 12 listopada ubiegłego roku. Prace związane z przystosowaniem hal AmberExpo do nowej roli zakończyły się pod koniec stycznia. Od tego czasu placówka była w gotowości na przyjęcie pierwszych pacjentów.

W czwartek Marcin Tymiński z biura prasowego wojewody pomorskiego poinformował, że szpital tymczasowy w Gdańsku zostanie otwarty 8 marca.

- Minister zdrowia wydał decyzję o uruchomieniu w nim pierwszych 56 łóżek, w tym 10 respiratorowych. W razie potrzeby liczbę miejsc dla chorych można zwiększyć. Docelowo szpital może przyjąć 400 pacjentów – przekazał Tymiński.

Za koordynację działań leczniczych będzie odpowiadała spółka samorządu woj. pomorskiego – Copernicus Podmiot Leczniczy.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Otwarcie drugiego szpitala tymczasowego w Trójmieście
Otwarcie drugiego szpitala tymczasowego w Trójmieście
Źródło: TVN24

Tymiński podkreślił, że placówka utworzona na AmberExpo to inwestycja nie tylko na czas pandemii COVID-19. Architektura, wyposażenie obiektu i powstała w nim infrastruktura techniczna pozwoli na wykorzystanie siedziby MTG w różnych sytuacjach kryzysowych.

Wojewódzki plan zarządzania kryzysowego wymienia 19 niebezpiecznych sytuacji, jakie mogą wystąpić na Pomorzu i spowodować masową katastrofę. To m.in. atak terrorystyczny, awaria przemysłowa czy skażenie chemiczne.

W budowę szpitala tymczasowego w halach AmberExpo zaangażowanych było ponad 500 osób. Jego powierzchnia wraz z infrastrukturą logistyczną wynosi 21 tys. m kw. W toku prac wydzielone zostały tam m.in. sale chorych, gabinety lekarskie i zabiegowe.

Obiekt podzielono na dwie części: internistyczno-zakaźną i intensywnej terapii. Wyposażony jest w niezbędny sprzęt, m.in. w respiratory, kardiomonitory, aparaty USG i RTG, defibrylatory, tomograf komputerowy i w kamery monitorujące oddziały szpitalne i stan pacjentów. Ustawiono też zbiornik kriogeniczny z tlenem o pojemności 30 tys. litrów.

Wyposażenie i aparatura dla gdańskiej lecznicy pochodzi m.in. z Agencji Rezerw Materiałowych. Część sprzętu kupił inwestor strategiczny – Grupa Lotos.

Nowe obostrzenia w województwie pomorskim

Szpital tymczasowy w Gdańsku o drugi taki obiekt w regionie. Od 5 stycznia działa szpital tymczasowy, który powstał w budynku sanatorium Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Sopocie. Do dyspozycji pacjentów są 44 łóżka. Jeśli zajdzie taka konieczność, placówka jest przygotowana na przyjęcie 200 chorych.

W obu szpitalach działają też punkty szczepień populacyjnych.

W organizację obu placówek zaangażowane były służby wojewody, marszałka województwa, prezydentów Gdańska i Sopotu, pomorskiego oddziału NFZ, przedstawiciele Grupy Lotos i Międzynarodowych Targów Gdańskich, dyrekcje Szpitala MSWiA w Gdańsku i spółki Copernicus Podmiot Leczniczy, policja, straż pożarna i Wojska Obrony Terytorialnej.

W piątek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o nowych obostrzeniach w województwie pomorskim, które obowiązywać będą od 13 do 20 marca.

Nowe obostrzenia to:

- nauczanie hybrydowe w klasach 1-3 szkół podstawowych, - zamknięte hotele; - ograniczona działalność galerii handlowych; - zamknięte teatry, kina, muzea, galerie sztuki, kasyna; - zamknięte baseny, sauny, solaria, obiekty sportowe.

Takie restrykcje obowiązują od 27 lutego w województwie warmińsko-mazurskim. W tym regionie zostały przedłużone do 20 marca.

Czytaj także: