Osoby, które po przebytej chorobie COVID-19 zdecydowały się oddać osocze, mogą liczyć na ulgę podatkową. To, jak z niej skorzystać, sprawdziła reporterka TVN24.
- Ozdrowieńcy, którzy oddali osocze są traktowani jak honorowi dawcy krwi i mogą odliczyć w zeznaniu podatkowym darowiznę w postaci oddanego osocza. Za litr osocza można odliczyć 130 złotych. Do tej pory mogły takie odliczenia robić tylko osoby, które mają legitymację honorowego dawcy - mówi Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Szczecinie.
Jak udowodnić, że jest się dawcą osocza? - Wystarczy podczas wizyty w stacji krwiodawstwa poprosić o poświadczenie, które będzie pokazywało, że oddało się krew lub osocze i w jakiej to było ilości - dodaje Brzoza.
Od podatku można też odliczyć inne formy pomocy, których udzieliliśmy w związku z pandemią. Chodzi tu na przykład o darowizny na rzecz szpitali, noclegowni czy domów samotnej matki, ale też i szkół. W każdym z tych przypadków, żeby odliczyć podatek z tego tytułu, trzeba dysponować dowodem wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku. W przypadku darowizny pieniężnej potrzebny jest dokument, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.
"Chcę tylko pomóc"
Dawcy osocza i krwi, z którymi rozmawiała reporterka TVN24 raczej dość sceptycznie wypowiadali się o możliwości odliczania darowizn. - Ja oddaję krew sam z siebie. Dla pomocy innym ludziom. Nic więcej z tego nie mam i nie chcę mieć. Chcę tylko pomóc - powiedział jeden z mieszkańców Szczecina.
- Myślę, że większość ludzi nie korzysta nawet z tego. Bardziej oddaje krew z potrzeby serca, pomagania innym niż jakichś dodatkowych ulg - dodaje kolejny.
Jak działa osocze?
Osocze może zostać pobrane od osób w wieku 18-65 lat, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2; po wyzdrowieniu, u których minęło co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji oraz po spełnieniu podstawowych kryteriów kwalifikacji dla dawców krwi.
Zawarte w osoczu przeciwciała neutralizujące wirusa SARS-CoV-2 (który powoduje COVID-19) po przetoczeniu eliminują go z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno (niewspółmiernie do rozwoju zakażenia). Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem.
aa
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24