Gdańsk wzbogacił się o nowy punkt widokowy. Panoramę zabytkowego centrum miasta można oglądać z poddasza Wieży Więziennej w Katowni, mieszczącej Muzeum Bursztynu, z wysokości 40 metrów.
Widok na Gdańsk można podziwiać z trzech okien skierowanych na wschód, zachód i północ.
- Najpiękniejszy jest kierunek wschodni, na Główne Miasto, gdzie można przyjrzeć się posągom na Złotej Bramie oraz porównać wieże Bazyliki Mariackiej i Ratusza Głównego Miasta - zachęca Renata Adamowicz z Muzeum Bursztynu, oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Burzliwa historia
Połączone gotyckim murem Katownia i Wieża Więzienna stanowią średniowieczny zespół przedbramia ulicy Długiej. Katownia przebudowana została w 1593 r. przez Flamanda Antoniego van Obberghena, natomiast Wieża Więzienna podwyższona została do dzisiejszego stanu w latach 1508-1509 przez Michała Enkingera.
W 1945 r. zespół budynków został znacznie uszkodzony. Katownia utraciła piękne szczyty renesansowe z końca XVI wieku, a Wieża Więzienna - ozdobny dach. Odbudowa trwała do początku lat 70.
Skąd jeszcze popatrzeć
W centrum Gdańska panoramę można było oglądać do tej pory z trzech zabytkowych miejsc: wieży kościoła św. Katarzyny, z Bazyliki Mariackiej oraz Muzeum Archeologicznego. Poza tym, amatorzy miejskich widoków mogą odwiedzać też znajdujące się w centrum biurowce, m.in. 16-piętrowy „Zieleniak”.
Autor: maz/par / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: www.gdansk.pl