Kokosanka, pingwinia albinoska z gdańskiego zoo została "Pingwinem Roku". Dzięki głosom internautów, pokonała rywali z całego świata. Jej ogromna popularność może przyczynić się teraz do ratowania żyjących na wolności afrykańskich ptaków.
Po ponad miesięcznej batalii i prześcignięciu wielu pingwinów z całego świata, Kokosanka z gdańskiego zoo dotarła do finału konkursu "March of the Penguin Madness" organizowanego przez Penguins International. To plebiscyt mający na celu wybranie ulubionego pingwina. Internauci mogą oddawać głosy na swoich faworytów, którzy zostają zgłoszeni przez ogrody zoologiczne i azyle z całego świata. W ostatnim etapie głosować można było już tylko na trzy pingwiny. Kokosanka zdeklasowała rywali.
W całym konkursie oddano łącznie 800 tysięcy głosów. Drugie miejsce zajął pingwin królewski Littlefoot z zoo w Kansas City, a trzecie - pisklę pingwina cesarskiego - Pearl z SeaWorld.
- Nasza Kokosanka, jedyny albinotyczny pingwin na świecie została królową pingwinów, zbierając ponad 75 tysięcy głosów. Nasza albinoska będzie promowała na cały świat ten gatunek. To bardzo ważne, bo w ciągu ostatnich 100 lat populacja pingwinów zmalała o 90 procent - mówi Emilia Salach, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.
Jeszcze w 2000 roku populacja pingwinów przylądkowych była szacowana na ok. 50 tysięcy par, dzisiaj jest to ok. 20 tys. Ich populacja maleje przez liczne zagrożenia, takie jak zmiany klimatu, nadmierne rybołówstwo, a także zanieczyszczenie ropą czy mikroplastikiem. Między innymi dlatego ogrody zoologiczne prowadzą hodowlę zachowawczą gatunku, ale także wspierają działania w naturalnym środowisku. Jak podkreśla Salach, Kokosanka jest reprezentantką najliczniejszego stada w gdańskim ogrodzie, bo pingwinów jest 86, a w zeszłym roku na świat przyszło aż 16 młodych.
- Chcielibyśmy zrobić coś dobrego dla natury. Założyliśmy zbiórkę, której beneficjentem będzie fundacja SANCCOB, która chroni ptaki u wybrzeży Afryki Południowej. Swoje działania koncentruje właśnie na pomaganiu pingwinom przylądkowym. Ratują ptaki z katastrof ekologicznych, a także opiekują się osieroconymi pisklętami – mówi Izabela Szopińska, prezes fundacji Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.
Stado akceptuje jej odmienność
Kokosanka wykluła się 12 grudnia 2018 roku. Jest przedstawicielką stada afrykańskich pingwinów tońców - gatunku o barwach biało - czarnych. Jako jedyna, jest albinotyczną pingwinką. Chociaż albinizm nie jest odbierany dobrze przez zwierzęta żyjące w naturze, Kokosanka czuje się w swoim stadzie doskonale.
Jak tłumaczą przedstawiciele gdańskiego zoo, swoją unikalność zawdzięcza zaburzeniom metabolizmu enzymu tyrozynazy - jej brak u albinosów nie pozwala na przekształcenie prekursora melaniny w pełnowartościową melaninę. Ta genetyczna anomalia pigmentacji objawia się nieobecnością barwnika - melaniny - obecnego w skórze i włosach. Dodatkowo osobniki albinotyczne posiadają czerwone oczy na skutek deficytu pigmentacji w tęczówce. Brak owego pigmentu sprawia, że dostrzegamy obecne w oczach naczynia krwionośne.
Źródło: gdańsk.pl
Źródło zdjęcia głównego: GOZ