W Gdańsku jest już Skwer Bohaterskiego Mariupola. - Dzisiaj musimy patrzeć w przyszłość, ten kryzys się nie skończył i musimy być przygotowani na to, żeby nadal pomagać naszym sąsiadom z Ukrainy, ale również, żeby pomagać Ukrainie, jako państwu - mówił obecny na konferencji prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Skwer Bohaterskiego Mariupola znajduje się na skrzyżowaniu ulic Matki Polski i Partyzantów w gdańskim Wrzeszczu. Uroczyste odsłonięcie nowej nazwy odbyło w piątek około godziny 11. Zainagurowana została również wystawa plenerowa "Mariupol – bohaterskie miasto” przygotowana przez Narodowe Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej w Kijowie i Muzeum Gdańska.
Później zorganizowano konferencję, w której udział wzięli między innymi: Rafał Trzaskowski, Aleksandra Dulkiewicz, Jacek Karnowski, Wojciech Szczurek, Agnieszka Pomaska, Barbara Nowacka oraz Mieczysław Struk.
- Przez te ostatnie miesiące pomagaliśmy Ukraińcom i Ukrainie na bardzo wiele różnych sposobów, przede wszystkich otwierając nasze miasta, witając gości z Ukrainy, oczywiście wysyłając również pomoc do miast ukraińskich. Dzisiaj otwieraliśmy Skwer Bohaterskiego Mariupola. To też pokazuje, że myślimy o przyszłości, dlatego że dzisiaj musimy myśleć o tym, co dalej. Przede wszystkim podjęliśmy zobowiązanie do tego, żeby pomagać ukraińskim miastom w odbudowie, ale również, jako ruch samorządowy "Tak! dla Polski", przedstawiliśmy cały szereg postulatów - mówił prezydent Warszawy.
Tłumaczył, że jego zdaniem rząd powinien określić "jasną strategię postępowania" na najbliższe miesiące i lata.
- Dlatego że dzisiaj musimy patrzeć w przyszłość. Ten kryzys się nie skończył i musimy być przygotowani na to, żeby nadal pomagać naszym sąsiadom z Ukrainy, ale również, żeby pomagać Ukrainie jaki państwu - mówił.
Mariupol jest od kilku lat miastem partnerskim Gdańska
Trzaskowski mówił również o decyzji Komisji Europejskiej.
- Komisja Europejska podjęła decyzję o tym, że pieniądze, które będą płynęły z Unii Europejskiej na pomoc tym państwom, które są na pierwszej linii, przynajmniej 30 procent z tych pieniędzy powinno trafiać właśnie do samorządów, dlatego że my jesteśmy na pierwszej linii, to my jesteśmy odpowiedzialni za tę pomoc i to jest właśnie to, czego nam potrzeba. Strategii zwłaszcza w takich kwestiach, jak choćby edukacja czy służba zdrowia - dodał.
Jak informuje Miasto Gdańsk, Mariupol jest od kilku lat miastem partnerskim Gdańska.
"Mieszkańcy naszego miasta od marca br. z przerażeniem i współczuciem obserwują tragedię mieszkańców oraz obrońców Mariupola, który na rozkaz Putina został przez rosyjskie wojska zamordowany pod względem społecznym i zrównany z ziemią. Wśród tysięcy ukraińskich uchodźców, którzy znaleźli schronienie w Gdańsku, są również mieszkańcy Mariupola.
Rada Miasta Gdańska w trybie pilnym znalazła lokalizację dla Skweru Bohaterskiego Mariupola. Jest to miejsce we Wrzeszczu, u zbiegu ul. Partyzantów i Matki Polki - nieprzypadkowo po sąsiedzku z Konsulatem Generalnym Federacji Rosyjskiej, który znajduje się u zbiegu ul. Matki Polki i Batorego" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Adam Warżawa