Wnioski o wypłatę jednorazowego dodatku węglowego mieszkańcy mogą już składać od ponad miesiąca. Kolejne samorządy zgłaszają jednak, że nadal czekają na formalną decyzję wojewodów i na wpłynięcie środków. Bez tego nie mogą wypłacać pieniędzy. Problem dotyczy między innymi Gdańska i Gdyni.
17 sierpnia ruszyło składanie wniosków o wypłatę jednorazowego dodatku węglowego w wysokości trzech tysięcy złotych. Jak wyjaśniało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, pieniądze mają zasilać "budżety domowe gospodarstw domowych, których źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne". Chociaż mieszkańcy mogą zgłaszać się do urzędów od ponad miesiąca, są samorządy, które nie są w stanie wypłacać pieniędzy. Wszystko przez to, że gminy same czekają na środki i formalną decyzję wojewodów.
Miasta czekają na pieniądze i decyzje wojewodów
- Wszystkie osoby, które złożyły wnioski i które oczekują, że te wnioski zostaną teraz rozpatrzone, że zostaną im przekazane pieniądze na zakup węgla, tych pieniędzy nie mogą otrzymać, ponieważ miasta nie mogą przekazywać środków, których nie dostały. Dokonanie takich wypłat byłoby naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. Było to konsultowane z regionalnymi izbami obrachunkowymi. Musimy czekać, aż pieniądze te wpłyną na konto gmin - tłumaczy Michał Guć, wiceprezydent Gdyni, jednego z miast, których dotyczy problem.
Podobnie jest między innymi w Gdańsku. Do Gdańskiego Centrum Świadczeń wpłynęło ponad pięć tysięcy wniosków, zgłoszono zapotrzebowanie na prawie 16 milionów złotych. Urząd jednak muszą czekać, aż sam dostanie środki na przekazanie ich mieszkańcom.
Samorządowcy uprzedzają, że poślizg w wypłatach może być dłuższy, bo nawet kiedy już będzie formalna decyzja wojewody, a pieniądze wpłyną na konto gminy, urzędnicy będą potrzebowali jeszcze kilku dni na przeprowadzenie procedury biurokratycznej.
Dodatek węglowy
Ustawa przewiduje, że dodatek węglowy w wysokości trzech tysięcy złotych przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.
Wnioski o wypłatę świadczenia można składać do władz gminy do 30 listopada.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24