Mieszkańcy Gdańska powiedzieli, czego najbardziej im brakuje na plażach. W ścisłej czołówce znalazły się szalety, prysznice i szafki depozytowe. Miasto zapowiedziało, że na spełnienie ich życzeń przeznaczy pół miliona złotych.
62 proc. uczestników internetowej ankiety marzy o większej liczbie szaletów, 47 proc. chce pryszniców, 36 proc. szafek depozytowych, a 33 proc. przebieralni. Na kolejnych miejscach znalazły się: boiska do sportów plażowych (29 proc.), siłownie na świeżym powietrzu (27 proc.) i kosze na śmieci (25 proc).
Stworzą koncepcję
Jak informuje Magdalena Kuczyńska z biura prasowego urzędu miasta w Gdańsku, część postulatów zostanie zrealizowana jeszcze w tym sezonie.
- Wyniki ankiet są dla nas wskazówką, w którym kierunku powinniśmy pójść - zaznacza Marcin Dawidowski, dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych w Gdańsku. – Znając oczekiwania, zlecimy wykonanie koncepcji, która odpowie na pytania, jakie warunki należy spełnić, by w danych miejscach powstały np. szalety, prysznice, czy szafki depozytowe. Budowanie obiektów w pasie nadmorskim wymaga zgodności inwestycji z obowiązującym planem, wykonania projektów, uzyskania pozwoleń no i co najważniejsze zabezpieczenia środków. Opracowanie koncepcji ma zostać zlecone jeszcze w tym roku – tłumaczy.
Miasto obiecało, że wyniki posłużą do opracowania szczegółowej koncepcji. Na wybrane rozwiązania zabezpieczono w budżecie miasta 500 tys. zł.
Kosze na śmieci
Jak zapewnia Kuczyńska, niektóre życzenia ankietowanych już udało się spełnić. Udostępniono pięć boisk do gry w piłkę nożna, ręczną i siatkową. Z kolei w pasie nadmorskim zostanie ustawionych 700 koszty na śmieci. Spełnią się też marzenia o szaletach.
- Podpisując umowy z najemcami lokali gastronomicznych, zobligowaliśmy ich do udostępniania toalet plażowiczom – podkreśla Łukasz Iwański, szef gdańskich kąpielisk z ramienia MOSiR. – W tym sezonie ustawimy też więcej tabliczek informacyjnych, tak by odpoczywający na plażach bez trudu docierali do toalet – tłumaczy.
Najchętniej plażują w Brzeźnie
Dzięki ankiecie udało się również dowiedzieć, które plaże są najchętniej przez mieszkańców wybierane. Z kąpielisk strzeżonych najchętniej wybierane jest Brzeźno (32,44 proc.) i Jelitkowo (23,73 proc.).
Wybierając strzeżone plaże w Gdańsku mieszkańcy i turyści kierują się: bliską lokalizacją (53 proc.), dogodnym dojazdem (49 proc.), walorami przyrodniczymi otoczenia plaży (37 proc.), dostępnością parkingów i niewielką liczba odwiedzających po (27 proc.). W przypadku plaż niestrzeżonych najczęściej wybierane są: kąpieliska w Brzeźnie (22,41 proc.), na Przymorzu (18,10 proc.), w Jelitkowie (14,66 proc.).
Chcą koncertów
Na otwarte pytanie, jakich imprez oczekują plażowicze większość odpowiedziała, że marzy o koncertach. Kolejne miejsca zajęły zajęcia sportowe i nauka tańca. Tylko 6,6 proc. ankietowanych marzy o ciszy na plaży.
Ankietę można było wypełniać od marca, za pośrednictwem internetu. Wzięło w niej udział ponad tysiąc mieszkańców.
"Najlepsze w Europie"
Gdańsk uruchamia w sezonie letnim 7 kąpielisk. Na czterech z nich będzie powiewać Błękitna Flaga, świadcząca m.in. o czystości i bezpieczeństwie kąpieliska. Piąta flaga będzie ozdabiać Marinę w Gdańsku.
W ubiegłym roku wyróżnienia otrzymało 17 plaż na całym polskim wybrzeżu. Przyznaje je Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej, zrzeszająca organizacje pozarządowe z krajów nadmorskich.
Autor: aja/par / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: MOSIR Gdańsk