W Bydgoszczy przybywa murali wykonanych specjalną farbą, która oczyszcza powietrze. Najnowszy mural ozdobił budynek zakładu gospodarowania odpadami. Został zainspirowany pracą plastyczną młodej mieszkanki miasta.
Najnowszy ekologiczny mural w Bydgoszczy powstał na ścianie o powierzchni 200 metrów kwadratowych. Ozdobił budynek zakładu gospodarowania odpadami, który ma swój oddział przy ul. Przemysłowej.
Ścienne malowidło zostało stworzone przy użyciu farb fotokatalitycznych, które mają właściwości oczyszczające powietrze ze szkodliwych dwutlenków azotu. A te znajdują się zarówno w smogu, jak i w spalinach samochodowych.
"Szacuje się, że jeden metr kwadratowy farby antysmogowej absorbuje 0,44 gram tlenku azotu, który jest trującą substancją. Taką samą ilość absorbuje jedno drzewo w ciągu jednego dnia. Powierzchnia ściany ma 374 metrów kwadratowych (11,8 m x 34,2 m) - to tak, jakbyśmy posadzili 374 drzewa" - informują urzędnicy.
Udział w zaprojektowaniu muralu miała uczennica jednej z bydgoskich podstawówek, która uczestniczyła w konkursie plastycznym zorganizowanym przez firmę, na której ścianie powstało malowidło.
Antysmogowych murali w Bydgoszczy jest więcej
W zeszłym roku szczytową ścianę z wieżowców przy ul. Nowowiejskiego ubarwił inny mural, także namalowany farbą antysmogową.
W niemal tym samym czasie, z inicjatywy Nadleśnictwa Bydgoszcz, podobnej wielkości mural pojawił się również na ścianie budynku przy ul. Szubińskiej na Błoniu.
Źródło: UM Bydgoszcz, Stena Recykling
Źródło zdjęcia głównego: UM Bydgoszcz