60 rekonstruktorów, niemiecki czołg i działo przeciwpancerne. W niedzielę w Gdyni odbyła się inscenizacja bitwy o Ardeny. Rekonstrukcję ostatniej wielkiej ofensywy II wojny światowej obejrzało blisko 450 osób.
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku po raz drugi zorganizowało inscenizację bitwy o Ardeny. – Poprzednia impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem widzów, dlatego postanowiliśmy ją powtórzyć – tłumaczy Alicja Bittner, rzecznik muzeum.
- Naszą misją jako muzeum jest mówienie o najważniejszych wydarzeniach II wojny światowej. Bitwa o Ardeny była największą bitwą lądową i jedną z ostatnich ofensyw prowadzonych przez wojska niemieckie – przypomina Bittner.
Mroźna zima '44
Tegoroczną edycję zorganizowano w lesie w Gdyni. Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo. Pracownikom muzeum zależało na tym, żeby jak najlepiej odwzorować warunki, w których walczyli żołnierze.
- Zima w 44 roku była mroźna, temperatura spadała poniżej - 20 stopni. Żołnierze doznali wielu odmrożeń - opowiada Krzysztof Zawiliński ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej AA7.
- Termin inscenizacji też nie jest przypadkowy. Bitwa o Ardeny odbyła się zimą na terenach leśnych. Wybraliśmy to miejsce w Gdyni, bo chcieliśmy, żeby teren topograficznie odpowiadał warunkom z 1944 roku – wyjaśnia Bittner.
Cofnęli się w czasie
Widzowie mogli z bliska zobaczyć jak wyglądała zimowa batalia w Ardenach. Uczestnicy imprezy mieli okazję porozmawiać z rekonstruktorami. - Można było się wczuć i jakby przenieść w czasie - mówi Damian Lewańczyk, jeden z widzów.
Inscenizację podzielono na kilka etapów, każdy z nich poprzedzało wyjaśnienie o okolicznościach przedstawianych wydarzeń. Jak zaznaczają pracownicy muzeum, impreza miała przede wszystkim charakter edukacyjny.
- Można było zobaczyć szturm nazistów na amerykański sztab, walkę z użyciem niemieckiego czołgu i działa przeciwpancernego. Rekonstruktorzy opowiadali jak wyglądało życie w okopach, była okazja dotknąć broni, którą dysponowali wtedy żołnierze – wylicza Bittner.
Bitwa o Ardeny rozpoczęła się 16 grudnia 1944 roku i zakończyła się klęską wojsk niemieckich 15 stycznia 1945. Była to ostatnia duża ofensywa niemiecka podczas II wojny światowej.
Autor: md/par / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: tvn24 | Marcin Buchowski