Zdjęcie legendarnej działaczki Solidarności Anny Walentynowicz wykonane na tle zrujnowanej hali Stoczni Gdańskiej, autorstwa gdańskiego fotografika Michała Szlagi, trafiło jako depozyt do Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Zdjęcie słynnej suwnicowej Stoczni Gdańskiej im. Lenina zostało wykonane w 2004 r. Walentynowicz stoi ubrana w płaszcz, podpierając się laską, w zrujnowanej formierni na terenie dawnego wydziału K-2 gdańskiej stoczni.
Do galerii sztuki współczesnej
Fotografię "Anna Proletariuszka" przekazał w niedzielę prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Władze miasta kupiły zdjęcie od autora w ubiegłym roku. Jak tłumaczyła dyrektor biura prezydenta Gdańska ds. kultury Anna Czekanowicz-Drążewska, ma ono wzbogacić funkcjonującą w Muzeum Narodowym galerię sztuki współczesnej.
Seria portretów
"Anna Proletariuszka" należy do serii portretów stoczniowców, będących częścią wieloletniego projektu Szlagi o roboczym tytule "Stocznia Gdańska". W ramach tego przedsięwzięcia fotografik rejestruje zmiany na terenach postoczniowych.
Zdjęcie, które trafiło do muzeum, jest kolekcjonerskim egzemplarzem autorskiej odbitki z numerem jeden. Zdjęcie ma format 110 na 166,5 cm.
Fotografuje stocznię
Michał Szlaga ma 35 lat, ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2000 roku dokumentuje Stocznię Gdańską i zachodzące na jej terenach zmiany. Publikował w najważniejszych polskich tytułach prasowych. Od 2008 roku tworzy projekt „Polska – Rzeczywistość”, osobisty pamiętnik fotograficzny publikowany na www.szlaga.com, który obecnie zawiera ponad dwa tysiące fotografii i stale się powiększa.
Słynna suwnicowa
Anna Walentynowicz urodziła się 15 sierpnia 1929 r. w Równem na Wołyniu (obecnie Ukraina). W 1950 r. rozpoczęła pracę w Stoczni Gdańskiej jako spawaczka. W 1966 r., z uwagi na kłopoty zdrowotne, przekwalifikowała się na suwnicową. W końcu lat 70. zaangażowała się w działalność Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. 7 sierpnia 1980 r., na pięć miesięcy przed emeryturą, została zwolniona z pracy. Przywrócenie jej do pracy było pierwszym żądaniem stoczniowców podczas historycznego strajku w Stoczni Gdańskiej, który wybuchł 14 sierpnia 1980 r. W 2006 r. Walentynowicz została odznaczona Orderem Orła Białego. Zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem, wraz z delegacją udającą się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Autor: aja/mz/k / Źródło: PAP