Europa ma już swojego Starlinka? Czym jest Eutelsat

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Rakieta Ariane 6 odbyła swój pierwszy komercyjny lot
Rakieta Ariane 6 odbyła swój pierwszy komercyjny lotReuters
wideo 2/3
Rakieta Ariane 6 odbyła swój pierwszy komercyjny lotReuters

Akcje Eutelsat Group w ostatnich dniach biją na giełdzie rekordy, a francuska spółka nazywana jest europejską konkurencją dla amerykańskiego Starlinka. Czy rzeczywiście nią jest? Wyjaśniamy, czym jest Eutelsat i jakie plany ma wobec niego Unia Europejska.

Akcje spółki Eutelsat Group od początku marca niemal 7-krotnie zwiększyły swoją wartość. Nagły wzrost zainteresowania pojawił się po doniesieniach, że może ona stać się europejską alternatywą dla amerykańskiego Starlinka, która zapewni UE niezależne zdolności w zakresie szerokopasmowego internetu satelitarnego.

Eutelsat - co to

Eutelsat Group jest powstałą w 2023 roku spółką powstałą z połączenia francuskiego Eutelsatu z brytyjskim OneWeb. W ten sposób powstał podmiot dysponujący 35 satelitami geostacjonarnymi oraz około 650 satelitami na niskich orbitach okołoziemskich. To znacznie mniejsza sieć satelitów niskoorbitalnych w porównaniu do dysponującego ponad 7 tysiącami takich satelitów Starlinka, ale jednocześnie największa po nim tego typu sieć na świecie oraz trzeci największy operator satelitów pod względem przychodów.

Sam Eutelsat pierwotnie został utworzony w latach 70. XX wieku przez kilkanaście europejskich państw jako organizacja międzyrządowa, której zadaniem było stworzenie europejskiej sieci komunikacji satelitarnej. Dzięki temu Eutelsat od kilkudziesięciu lat działa jako satelitarny dostawca telewizji i radia, a z jego usług za pomocą anten satelitarnych korzysta także wielu odbiorców w Polsce. Usługi te realizowane są za pomocą satelitów geostacjonarnych o nazwie Hot Bird, znajdujących się około 35 tys. kilometrów nad Ziemią.

Dzięki połączeniu z OneWeb i zmianie w Eutelsat Group firma rozszerza jednak swoją działalność także w kierunku dostarczania szerokopasmowego internetu satelitarnego za pośrednictwem satelitów niskoorbitalnych, znajdujących na wysokości około 1200 kilometrów nad Ziemią.

Eutelsat konkurencją Starlinka?

Eutelsat ma obecnie dziesięciokrotnie mniejszą niż Starlink sieć satelitów niskoorbitalnych, za pomocą których może zapewniać satelitarną łączność internetową. Oznacza to, że jego globalne możliwości w dostarczaniu tej usługi są znacznie mniejsze. Firma dotąd skupiała się głównie na klientach biznesowych, jej usługi są znacznie droższe, a przepustowość - czyli zdolność do obsługi wielu klientów jednocześnie - wielokrotnie mniejsza. Aby mogła podobnie jak Starlink obsługiwać miliony klientów i oferować równie niskie ceny potrzebować będzie dalszej rozbudowy jej infrastruktury.

Jednocześnie jednak pod kątem dostarczania internetu firma skupia swoją uwagę głównie na Europie, w której stara się już obecnie zapewnić konkurencyjną ofertę wobec oferty Starlinka. Firma twierdzi, że na terytorium europejskim oferuje już te same możliwości co Starlink pod względem zasięgu i opóźnień, czyli szybkości wymiany informacji w ramach swojej sieci. Jednocześnie Eutelsat prowadzi rozmowy z europejskimi instytucjami i rządami o możliwościach zaopatrzenia ich w bezpieczne systemy komunikacji satelitarnej. Rozmowy takie prowadzone są m.in. z władzami Włoch, trwają także prace nad zapewnieniem alternatywnej wobec Starlinków łączności satelitarnej Ukrainie.

- Wszyscy stawiają pytania, czy będziemy w stanie zastąpić terminale Starlink na Ukrainie. Przyglądamy się temu - podkreśliła w rozmowie z Reuterem szefowa Eutelsatu, Eva Berneke. Firma jest już obecna na Ukrainie i ma tam "tysiące" terminali, ale nie wszystkie zostały podłączone do sieci. Dostarczenie przez Eutelsat 40 tys. terminali, podobnych do tych, jakimi dysponuje Starlink miliardera Elona Muska, zajęłoby jej dwa miesiące. Firma nie przekazała jednak, jaki byłby ich koszt.

ZOBACZ TEŻ: Czy Starlink jest niezastąpiony? Wyjaśniamy, co to za system

Europejski internet satelitarny

Eutelsat Group, oprócz rozwijania własnych możliwości satelitarnych, ma także być częścią większego projektu zainicjowanego przez Unię Europejską. Wraz z siedmioma innymi europejskimi firmami ma współtworzyć europejską sieć IRIS2 (Infrastructure for Resilience, Interconnectivity and Security by Satellite). To tworzona przez UE sieć satelitów na różnych orbitach, które mają dać rządom państw UE niezależne, bezpieczne zdolności w zakresie satelitarnej komunikacji, nawigacji i nadzoru. IRIS2 ma więc przede wszystkim zwiększać bezpieczeństwo UE i jej strategiczną autonomię, ale docelowo także oferować usługi komercyjne.

Warty ponad 10 miliardów euro projekt ma tworzyć 290 satelitów umieszczonych w kosmosie przez europejskie rakiety i w części służącej rządom zostać uruchomiony w 2030 roku. Następnie IRIS2 ma - podobnie jak obecnie Starlink - oferować także szerokopasmowy internet satelitarny klientom indywidualnym w całej Europie.

Artystyczna wizualizacja satelitów Hot Bird należących do Eutelsateutelsat.com

Autorka/Autor:Maciej Michałek

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: eutelsat.com

Pozostałe wiadomości

Korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona otrzymał Nagrodę Specjalną Bożeny i Mariusza Walterów, wręczoną podczas uroczystej gali w Muzeum POLIN. Statuetki przyznano też w czterech kategoriach. Jako Osobowość Medialna Roku (Nagroda Główna) wyróżniona została Karolina Lewicka z radia TOK FM. Jak wskazują organizatorzy plebiscytu, nagrody te "to wskazanie kierunku, w którym polskie media powinny się rozwijać i jakie wartości reprezentować".

Wręczono Nagrody Mariusza Waltera. Marcin Wrona ze specjalnym wyróżnieniem

Wręczono Nagrody Mariusza Waltera. Marcin Wrona ze specjalnym wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl

Ich misja na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wydłużyła się o 278 dni. Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że astronauci otrzymają zapłatę za dodatkowy czas pracy. Dodał, że jak będzie trzeba, to pokryje koszty z własnej kieszeni.

Trump: jeśli będę musiał, zapłacę z własnej kieszeni

Trump: jeśli będę musiał, zapłacę z własnej kieszeni

Źródło:
PAP

Dariusz Joński powiedział w programie "#BezKitu" w TVN24, że Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych w czasie pandemii COVID-19 przekazała tymczasowemu szpitalowi we Wrocławiu sprzęt medyczny wart około 14,5 miliona złotych, z którym "nie wiadomo, co się stało". - Nie ma żadnej dokumentacji w Urzędzie Wojewódzkim. Po prostu wyparowało - przekazał europoseł KO.

Sprzęt z RARS za prawie 14,5 miliona złotych. "Nie wiadomo, co się z tym stało"

Sprzęt z RARS za prawie 14,5 miliona złotych. "Nie wiadomo, co się z tym stało"

Źródło:
TVN24

Na rosyjskim lotnisku wojskowym Engels w czasie ataku sił ukraińskich mogło znajdować się pięć bombowców strategicznych: trzy Tu-95MS i dwa Tu-160 - podał proukraiński kanał na Telegramie "Krymski Wiatr". Znany kijowski ekspert do spraw wojskowości Wałerij Romanenko wyjaśnił, dlaczego Ukraińcy właśnie teraz postanowili uderzyć w to miejsce.

Ukraińcy "nie mogli się powstrzymać". Potężny atak

Ukraińcy "nie mogli się powstrzymać". Potężny atak

Źródło:
UNIAN, Ukraińska Prawda, Moscow Times, tvn24.pl

Amerykański myśliwiec szóstej generacji będzie nosił nazwę F-47 - ogłosił w piątek prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Jak przekazał, kontrakt na produkcję tych maszyn otrzyma firma Boeing. Obecnie żadna armia na świecie nie dysponuje myśliwcami tej generacji.

Nadchodzi F-47. Amerykanie ogłaszają myśliwiec przyszłości

Nadchodzi F-47. Amerykanie ogłaszają myśliwiec przyszłości

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Donald Trump chciałby, by ukraińskie elektrownie atomowe przeszły pod kontrolę USA. "New York Times" wskazuje, jaki może być cel amerykańskiego prezydenta i jakie znaczenie miałaby dla Stanów Zjednoczonych okupowana przez Rosję Zaporoska Elektrownia Jądrowa.

Do tego Trump potrzebuje ukraińskich elektrowni atomowych

Do tego Trump potrzebuje ukraińskich elektrowni atomowych

Źródło:
PAP

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

Ponad 80 samochodów marki Tesla zostało uszkodzonych na parkingu salonu samochodowego w mieście Hamilton w kanadyjskiej prowincji Ontario. Jest to najpoważniejszy dotąd w Kanadzie akt wandalizmu skierowany przeciwko firmie Elona Muska. Kanadyjska policja wszczęła dochodzenie w tej sprawie.

Ponad 80 tesli uszkodzonych na jednym parkingu

Ponad 80 tesli uszkodzonych na jednym parkingu

Źródło:
PAP

Na lotnisku Heathrow wznowiono w piątek późnym popołudniem część lotów po pożarze podstacji elektrycznej. W sobotę port lotniczy ma wrócić do normalnej działalności.

Lotnisko Heathrow wznowiło część lotów

Lotnisko Heathrow wznowiło część lotów

Źródło:
PAP

Generał Mieczysław Bieniek ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO było "bardzo dużym wzmocnieniem systemu obronnego" Sojuszu. Doradca ministra obrony nakreślił obraz bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Źródło:
TVN24

- Obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców uderzy w niedofinansowany system ochrony zdrowia - przekonywał w programie "Bez kitu" w TVN24 wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. Mówił też o propozycji Lewicy dotyczącej wprowadzenia podatku zdrowotnego.

"To jest nasz udział w koalicji"

"To jest nasz udział w koalicji"

Źródło:
tvn24.pl

Twórcom tych stron chodzi nie tylko o przemycanie rosyjskich punktów widzenia do polskiego internetu. Dzięki takim witrynom można też cytować rosyjskie media państwowe, w Polsce zakazane. A w kanałach rosyjskich pokazywać, że "polskie media" podzielają rosyjską wizję świata. Oto 10 portali, przed którymi przestrzegamy. Szerzą prokremlowską dezinformację.

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Źródło:
Konkret24

Dwaj mężczyźni leżeli skuleni w kącie na klatce schodowej, owinięci byli kurtkami, a ściany i podłoga były pokryte krwią. Pierwszej pomocy udzielili im strażnicy miejscy. Jeden z mężczyzn trafił do szpitala. Powiedzieli, że zostali pobici przez nieznanych sprawców.

Leżeli skuleni w kącie, ściany i podłoga pokryte były krwią

Leżeli skuleni w kącie, ściany i podłoga pokryte były krwią

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czasie piątkowych protestów w Stambule i Izmirze protestujący starli się z policją - podały zachodnie agencje. W stronę siedziby władz ruszyło co najmniej 10 tysięcy osób mimo obowiązującego zakazu zgromadzeń. Turcy wychodzą na ulice w związku z zatrzymaniem Ekrema Imamoglu, który jest burmistrzem Stambułu od 2019 roku.

Zakaz nie zadziałał. Starcia na ulicach

Zakaz nie zadziałał. Starcia na ulicach

Źródło:
PAP, Reuters

Dla 49-latka podróż do Londynu zakończyła się na Lotnisku Chopina, jeszcze przed startem samolotu. Stojąc w kolejce do kontroli bezpieczeństwa, oznajmił bowiem pracownikowi lotniska, że posiada przy sobie laptop z urządzeniem wybuchowym.

Podróż zakończył jeszcze przed startem samolotu. Z powodu "żartu" o laptopie

Podróż zakończył jeszcze przed startem samolotu. Z powodu "żartu" o laptopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dzieci poinformowały strażników miejskich o zerwanych przewodach wiszących nad skrzyżowaniem i dokładnie wskazały miejsce. Niedługo później pojawiła się tam też ekipa techniczna.

Do strażników miejskich podbiegły dzieci z alarmującym zgłoszeniem

Do strażników miejskich podbiegły dzieci z alarmującym zgłoszeniem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Książę William odwiedził brytyjskich żołnierzy stacjonujących w międzynarodowej jednostce w Estonii. Następca tronu ubrany w mundur maskujący z symbolem NATO, w czołgu Challenger 2, to "znaczący sygnał o zaangażowaniu Wielkiej Brytanii w odstraszanie Rosji" - pisze BBC.

Książę William w czołgu niedaleko granicy z Rosją. "Znaczący sygnał"

Książę William w czołgu niedaleko granicy z Rosją. "Znaczący sygnał"

Źródło:
BBC

Pochodzący z Polski mężczyzna jest winny zabójstwa i poćwiartowania zwłok swojego współlokatora - orzekł sąd w Manchesterze. Prokuratura określiła to jako "barbarzyńską zbrodnię". Mężczyzna, starając się ukryć ślady, podzielił ciało na 27 części, które porzucił w torbach w różnych miejscach aglomeracji Manchesteru.

"Barbarzyńska zbrodnia" na Wyspach. Polak skazany

"Barbarzyńska zbrodnia" na Wyspach. Polak skazany

Źródło:
PAP, BBC

Poseł PiS Mariusz Błaszczak w piątek po południu opuścił prokuraturę. Potwierdził, że usłyszał zarzut w sprawie ujawnienia w 2023 roku fragmentów wojskowego planu "Warta". Prokurator, podpułkownik Marcin Maksjan poinformował, że Błaszczak nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu.

Dokumenty z kategorią A, "piąty etap czwartej fazy obrony". Co ujawnił Błaszczak 

Dokumenty z kategorią A, "piąty etap czwartej fazy obrony". Co ujawnił Błaszczak 

Źródło:
TVN24, PAP

Jeden z podleśniczych z Turka (woj. wielkopolskie) pokazał, jak wygląda jego codzienność. Na nogawce jego spodni osiadło kilkanaście kleszczy. Pajęczaki te są aktywne od dawna, jednak z uwagi na coraz wyższą temperaturę pokazują się chętniej. Jak chronić się przed ukąszeniem i co robić, gdy już do niego dojdzie?

Aż strach patrzeć na to nagranie. Nogawka spodni cała w kleszczach

Aż strach patrzeć na to nagranie. Nogawka spodni cała w kleszczach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na terenie Puszczy Słupeckiej powstała nielegalna przeprawa przez rzekę Czarną. Zbudowana została z drewnianych pali, a w pobliżu widać ślady cięć na drzewach. Konstrukcję znaleźli strażnicy leśni z Nadleśnictwa Drewnica, a policja szuka jej budowniczych.

W rezerwacie znaleźli nielegalny most

W rezerwacie znaleźli nielegalny most

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

Armia Sudanu odzyskała pełną kontrolę nad pałacem prezydenckim. Na nagraniu udostępnionym w mediach społecznościowych widać mężczyzn w mundurach wojskowych wewnątrz budynku. W Sudanie od dwóch lat trwa konflikt, który kosztował życie dziesiątki tysięcy osób.

Wojsko zajęło pałac prezydencki

Wojsko zajęło pałac prezydencki

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

"Poradnik kryzysowy" powinien zachęcać obywateli do posiadania zapasów gotówki na wypadek kryzysu - rekomenduje Koalicja dla Gotówki w piśmie skierowanym do ministra spraw wewnętrznych. - Gotówka w sytuacjach kryzysowych jest bardzo ważnym wyposażeniem obywatela - uważa Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich.

Apel do rządu w sprawie zapasu gotówki

Apel do rządu w sprawie zapasu gotówki

Źródło:
PAP