Zimbabwe

Zimbabwe

Marry Mubaiwa, żona wiceprezydenta Zimbabwe Constantino Chiwengi, została oskarżona o próbę zabójstwa swojego męża. Miała próbować odłączyć Chiwendze aparat do oddychania, gdy był w szpitalu. W sobotę została aresztowana w związku z podejrzeniami prania pieniędzy.

"Ludność Zimbabwe zbliża się stopniowo do sytuacji, w której będzie narażona na głód sprowokowany przez samego człowieka" - pisze w swoim raporcie Hilal Elver, specjalna przedstawicielka Narodów Zjednoczonych do spraw prawa do żywności. Jak wynika z jej sprawozdania, w Zimbabwe 2,2 mln mieszkańców cierpi dotkliwe niedożywienie, a 5,5 mln osób nie ma pewności, czy w najbliższym czasie będą mogły zapewnić sobie pożywienie.

Tysiące osób, w tym obecni i byli przywódcy wielu państw afrykańskich, zgromadzili się w sobotę na oficjalnych uroczystościach pogrzebowych byłego prezydenta Zimbabwe Roberta Mugabego. Ceremonia odbyła się na stadionie narodowym w stolicy kraju Harare.

Zmarły przed tygodniem Robert Mugabe zostanie pochowany w niedzielę na cmentarzu dla bohaterów narodowych pod Harare, zgodnie z intencją władz. Kwestia miejsca pochówku byłego prezydenta Zimbabwe nie była do piątku pewna. W czwartek jeden z przedstawicieli rodziny przekazywał, że przywódca zostanie pochowany w rodzinnej miejscowości.

Zmarły w ubiegły piątek Robert Mugabe, wieloletni przywódca Zimbabwe, zostanie pochowany w przyszłym tygodniu w swojej rodzinnej miejscowości Kutama - poinformował przedstawiciel rodziny. Będzie to ceremonia prywatna.

Samolot z ciałem Roberta Mugabe, byłego prezydenta Zimbabwe, wyleciał z Singapuru - poinformował Adam Molai, siostrzeniec Mugabego. W ojczyźnie zorganizowane zostaną ogólnonarodowe uroczystości żałobne, po których były przywódca zostanie pochowany.

Pogrzeb państwowy wieloletniego przywódcy Zimbabwe Roberta Mugabego odbędzie się w sobotę, 14 września, a dzień później będzie miała miejsce ceremonia pochówku - poinformował George Charamba, rzecznik prezydenta Emmersona Mnangagwy. Nie wiadomo jeszcze, gdzie spocznie zmarły w piątek Mugabe.

We wczesnych latach 80. XX wieku, niedługo po uzyskaniu przez Zimbabwe niepodległości, rząd Roberta Mugabe wysłał na zachód kraju wojsko, by krwawo rozprawić się z opozycją. Żołnierze z Piątej Brygady, wyszkoleni przez Koreę Północną, byli brutalni i całkowicie bezwzględni. Ich ofiarami padły dziesiątki tysięcy ludzi. Tamte wydarzenia do dziś są najkrwawszym rozdziałem w historii Zimbabwe. Tymczasem zmarły w piątek Robert Mugabe jeszcze tego samego dnia został ogłoszony bohaterem narodowym. O decyzji tej poinformował w telewizji obecny przywódca państwa Emmerson Mnangagwa.

Znany działacz antyrządowy pastor Evan Mawarire zostanie zwolniony z więzienia za kaucją w wysokości dwóch tysięcy dolarów - zdecydował we wtorek, wbrew stanowisku prokuratury, sąd w Harare. Pastora zatrzymano 16 stycznia podczas demonstracji przeciwko podwyżkom cen paliwa.