Włochy

Włochy

Pogodowa symbolika w Watykanie. Chociaż Włochy zmagają się w ostatnich dniach z nieprzyjemną, zimową aurą, w dniu mszy inauguracyjnej papieża Franciszka poranek okazał się niespodziewanie pogodny. Tłumy wiernych, które przybywają na Plac św. Piotra, mogą liczyć na pogodne niebo i nie muszą bać się opadów.

Indyjski Sąd Najwyższy oznajmił, że ambasadorowi Włoch w Indiach nie przysługuje już immunitet. Dyplomata poręczył za dwóch włoskich żołnierzy, którzy przypadkowo zabili na morzu indyjskich rybaków, biorąc ich za piratów. Włochów wypuszczono z indyjskiego aresztu, aby mogli wrócić do ojczyzny na wybory. Mieli wrócić do Indii, ale złamali słowo.

Przed wtorkową inauguracją pontyfikatu papieża Franciszka, w której udział może wziąć nawet kilkaset tysięcy osób, Rzym zamienia się w twierdzę. Od niedzieli do Wiecznego Miasta przyjeżdżają kolejne ze 150 oczekiwanych oficjalnych delegacji państwowych.

Wybrana w lutowych wyborach we Włoszech z listy skrajnej lewicy Laura Boldrini została przewodniczącą Izby Deputowanych. - Ta sala pochyli się nad cierpieniami społecznymi całego pokolenia młodzieży - zapewniła w przemówieniu Boldrini. Później w sobotę wybrano też przewodniczącego Senatu. Został nim były krajowy prokurator do walki z mafią Pietro Grasso.

W atmosferze chaosu i braku politycznej zgody zainaugurowano w piątek prace parlamentu Włoch XVII kadencji, wybranego w lutym. W pierwszych głosowaniach nie zdołano wybrać przewodniczących obu izb, a różne frakcje blokują wybór swych rywali.

Były premier Włoch Silvio Berlusconi trafił do szpitala w Mediolanie w związku z pogorszeniem się stanu jego oka, z którym ma problemy od dłuższego czasu. Stwierdzono u niego zapalenie naczyniówki.

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano podczas wizyty w Monachium we wtorek starał się uspokoić międzynarodową opinię publiczną zaniepokojoną wynikiem wyborów parlamentarnych w jego kraju, zapewniając, że uda się tam utworzyć rząd zgodny z interesem publicznym. - Jestem całkiem pogodny - powiedział Napolitano, rozpoczynając od pobytu w stolicy Bawarii trzydniową oficjalną wizytę w Niemczech.

Sukces włoskiej centrolewicy w wyborach nie jest taki pewny. Największe stacje telewizyjne zrewidowały wcześniejsze sondażowe wyniki i podały, że centroprawica Silvio Berlusconiego mogła jednak wygrać walkę o miejsca w Senacie. - Jeśli te wyniki się potwierdzą, może spowodować to głęboką niestabilność nowego rządu - pisze w analizie Reuters. Giełdy już się zatrzęsły.

U nas odwilż, i nic nie wskazuje na powrót śniegu, natomiast w Europie Zachodniej i Południowej atak zimy. Od Kraju Basków po Mediolan spadło prawie pół metra śniegu. Biały puch wrócił też na stoki Alpejskie, gdzie w tym sezonie szalonych śnieżyć nie widziano.

Obfite opady śniegu, deszczu i burzowa pogoda nawiedziły w sobotę Włochy. Na północy kraju śnieg spowodował spore utrudnienia na drogach. Problemy mieli i kierowcy, i piesi. Zła pogoda już skomplikowała rozgrywki piłkarskiej Serie A, a na dodatek może wpłynąć na przebieg niedzielnych wyborów parlamentarnych.

Były premier Włoch, przywódca centroprawicy Silvio Berlusconi złamał ciszę wyborczą przed rozpoczynającymi się w niedzielę wyborami parlamentarnymi. Po raz kolejny polityk uwikłany w procesy zaatakował wymiar sprawiedliwości, porównując go do mafii.

We Włoszech rozpoczęły się w niedzielę dwudniowe wybory parlamentarne, którym z zainteresowaniem przygląda się cała Europa. Pogrążony w ciężkim kryzysie finansowym kraj decyduje o swej przyszłości po ponad roku pracy rządu ekspertów Mario Montiego.

Benedykt XVI spotkał się na pożegnalnej prywatnej audiencji z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano. Papież, ustępujący w czwartek z urzędu, podziękował prezydentowi za przyjaźń i otrzymał od niego w prezencie rzadkie wydanie arcydzieła włoskiej powieści historycznej.

W sobotę późnym wieczorem ziemia zatrzęsła się w okolicach Rzymu. Trzęsienie miało siłę 4,8 stopnia w skali Richtera i wywołało panikę w regionie Abruzzo, który mocno ucierpiał, kiedy cztery lata temu na jego obszarze zadrżała ziemia.

Australijski magazyn "Woman's Day" kupił zdjęcia ciężarnej księżnej Kate, które ukazały się w środę w plotkarskim piśmie "Chi" we Włoszech. Na fotografiach widać Kate z wyraźnym brzuszkiem, przechadzającą się po plaży w skąpym bikini. Dwór św. Jakuba, który pełni rolę sekretariatu książęcej pary, potępił decyzję gazety o publikacji, uznając zdjęcia za naruszenie prywatności księżnej.