Wiktor Janukowycz

Wiktor Janukowycz

Po rozmowie Wiktora Janukowycza z brytyjską telewizją BBC, ukraińscy i rosyjscy eksperci uznali, że obalony prezydent Ukrainy "wrócił do eteru, by wygłosić stanowisko Kremla w sprawie Donbasu". - Janukowycz zamierza zarówno się bronić, jak i oskarżać, zaś jego zachowanie wskazuje na to, że chce wrócić do gry politycznej - ocenił Aleksiej Muchin, szef Centrum Informacji Politycznej w Moskwie. - Janukowycz jest uzależniony od reżimu rosyjskiego, dlatego mówi dokładnie to, czego od niego żądają władze na Kremlu - komentował ukraiński politolog Petro Poliszczuk.

Władze okupowanego przez Rosję Krymu dementują doniesienia mediów w sprawie organizowania w Sewastopolu uroczystości pogrzebowych syna Wiktora Janukowycza. – Dowiedzieliśmy się o tym z prasy. Żadnych działań nie podejmowaliśmy. Nikt się do nas nie zwracał – mówił przebywający w Moskwie premier Krymu Siergiej Aksjonow. 33-letni syn obalonego prezydenta Ukrainy został pochowany na cmentarzu wojskowym.

W ukraińskich mediach pojawiłysię informacje o śmierci młodszego syna byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Miał on utonąć w jeziorze Bajkał na wschodzie Rosji. Agencja TASS, powołując się na ratowników, którzy uczestniczyli w akcji ratunkowej, dementuje jednak tę informację. Żadnych wieści nie ma też ukraiński konsulat w Nowosybirsku. W całej sprawie kluczowe może być jednak nazwisko panieńskie babki Janukowycza juniora ze strony matki.

Sąd w Kijowie zdecydował o aresztowaniu b. prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i byłego premiera Mykoły Azarowa - podała ukraińska prokuratura generalna. Decyzje te pozwolą na ubieganie się o ich ekstradycję z Rosji.

Zaprzecza zarzutom korupcyjnym i mówi, że marzy o powrocie do ojczyzny. Starszy syn Wiktora Janukowycza, Ołeksandr udzielił wywiadu opozycyjnej wobec Kremla "Nowej Gaziecie". Prawdziwy lider oligarchicznego klanu zwanego Familią, ścigany przez ukraiński wymiar sprawiedliwości, kreuje się na pogrążonego w bólu uchodźcę, któremu leży na sercu los mieszkańców Ukrainy.

- Powiem to otwarcie. Wiktor Janukowycz poprosił o przewiezienie do Rosji - oznajmił Władimir Putin. Szczegóły ucieczki byłego prezydenta z Ukrainy pozostają nieznane, a dotychczas skala zaangażowania Rosji pozostawała niejasna. Słowa Putina potwierdzają, że to Rosjanie wywieźli Janukowycza z Krymu, gdzie widziano go ostatni raz.

- Wiktor Janukowycz zamieszkał w Soczi wraz z konkubiną i jej córką - poinformował ukraińskie media znajomy obalonego prezydenta Ukrainy Oleg Mitwol. Do tej pory uważano, że Wiktor Janukowycz mieszka w posiadłości swojego znajomego w Rostowie nad Donem, na południu Rosji.

Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz powiedział w niedzielę, że "klika w Kijowie wydała przestępczy rozkaz użycia siły, z wykorzystaniem regularnej armii, przeciwko ludności południowo-wschodniej Ukrainy". Oskarżył też CIA i USA o pogarszanie sytuacji.