Wiktor Janukowycz "zamieszkał w Soczi"

Aktualizacja:

- Wiktor Janukowycz zamieszkał w Soczi wraz z konkubiną i jej córką - poinformował ukraińskie media znajomy obalonego prezydenta Ukrainy Oleg Mitwol. Do tej pory uważano, że Wiktor Janukowycz mieszka w posiadłości swojego znajomego w Rostowie nad Donem, na południu Rosji.

- Z tego, co mi wiadomo, wyprowadził się z Rostowa nad Donem i wraz ze swoją partnerką, Lubow Połeżaj, znajduje się w Soczi. Czym się zajmuje? Dzięki pracy w waszym kraju (na Ukrainie - red.) może sobie pozwolić na zajmowanie się niczym - powiedział Oleg Mitwol, były prefekt Północnego Okręgu Administracyjnego Moskwy. Dotąd obalony prezydent Ukrainy pojawiał się na konferencjach prasowych i udzielał wywiadów w Rostowie nad Donem, do którego uciekł z Kijowa.

Siostra Janukowycza: Nie mam z nim kontaktu

Dziennikarze ukraińskiego portalu tsn.ua skontaktowali się z ojcem Lubow Połeżaj, ten jednak nie chciał rozmawiać o córce. - Wcześniej też nie miałem z nią kontaktu, po co więc teraz miałbym z nią rozmawiać? Ani ona, ani żadna z innych córek mi nie pomagają - powiedział Leonid Połeżaj. Informacji o krewnym nie ma też Lidia Janukowycz, przyrodnia siostra byłego prezydenta. - Wcześniej nam pomagał, ale od dawna nie dzwoni. A odkąd wyjechał, w ogóle nie mamy z nim kontaktu - powiedziała Lidia Janukowycz, która, według informacji tsn.ua, pracuje jako starszy dozorca w spółdzielni mieszkaniowej.

Krwawy czwartek na Majdanie

20 lutego w Kijowie doszło do najtragiczniejszych wydarzeń w czasie protestów przeciwko ekipie Janukowycza, które wybuchły w listopadzie ubiegłego roku. Tego dnia w starciach z siłami bezpieczeństwa zginęło ok. 70 osób. Ogólna liczba śmiertelnych ofiar protestów, które zakończyły się ucieczką Janukowycza do Rosji, wynosi 106 osób.

22 lutego Rada Najwyższa Ukrainy odsunęła od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza. Parlament przyjął uchwałę, że dotychczasowy szef państwa "samowolnie usunął się od wypełniania obowiązków". Obalony prezydent uciekł z kraju i po kilku dniach zorganizował konferencję prasową w Rostowie nad Donem, podczas której podkreślił, że żyje i jest prawowitym prezydentem.

26 lutego p.o. prokuratora generalnego Ukrainy Ołeh Machnicki poinformował, że władze w Kijowie wydały za Janukowyczem międzynarodowy list gończy.

Kryzys na Ukrainie

Autor: asz\mtom / Źródło: UNIAN, tsn.ua