Węgry

Węgry

Wiceszef Fideszu o "pupilkach rekina giełdowego" Sorosa

Organizacjom wspieranym przez Goerge’a Sorosa nie zagraża na Węgrzech nic z wyjątkiem przejrzystości – oświadczył w poniedziałek wiceszef rządzącej na Węgrzech partii Fidesz Gergely Gulyas w wywiadzie dla portalu atv.hu.

Węgry w żałobie po tragicznym wypadku autokaru

Węgry oddają w poniedziałek hołd ofiarom wypadku autokarowego we Włoszech, w którym zginęło 16 osób, a 26 odniosło obrażenia. Autokarem podróżowała grupa Węgrów wracająca do kraju z obozu narciarskiego.

Putin odwiedzi Węgry. "Tradycyjne spotkanie"

Prezydent Rosji Władimir Putin złoży wizytę na Węgrzech 2 lutego – oświadczył w czwartek szef kancelarii premiera Węgier Viktora Orbana, Janos Lazar, na konferencji prasowej w Budapeszcie.

Przerzucili do UE ponad 300 imigrantów. Usłyszeli zarzuty

Węgierska prokuratura postawiła zarzuty członkom pakistańsko-serbsko-węgierskiej organizacji, która przemyciła do UE ponad 360 imigrantów – poinformowała rzeczniczka prokuratury komitatu Csongrad na południu kraju. Przywódcami grupy były osoby obywatelstwa pakistańskiego, które za pośrednictwem Serba kierowały węgierską częścią siatki.

Węgry muszą zapłacić za przemoc na demonstracji

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu nakazał państwu węgierskiemu wypłacenie odszkodowania dwóm Romom. Według Trybunału policja nie zapewniła im należnej ochrony przed rasistowską przemocą słowną i fizyczną.

Budapeszt mówi o stałej presji migracyjnej

Stała presja migracyjna utrzymuje się na granicy Węgier z Serbią – podkreślił w poniedziałek doradca premiera Węgier Viktora Orbana ds. bezpieczeństwa wewnętrznego Gyoergy Bakondi na konferencji prasowej w Budapeszcie.

Poszukiwane za terroryzm zatrzymane

Dwie młode kobiety poszukiwane europejskimi listami gończymi za działalność związaną z terroryzmem zostały zatrzymane przez węgierską policję na granicy z Serbią - poinformował rzecznik policji komitatu (województwa) Csongrad, Krisztian Huber.

"Podejmę starania w kierunku, o którym mówił prezes Kaczyński"

Premier Węgier Viktor Orban oświadczył, że spodziewa się w tym roku dwóch wielkich batalii z Brukselą: wokół imigracji oraz tematów gospodarczych. Mówił też o konieczności zacieśniania współpracy z Polską, Czechami i Słowacją. - Podejmę starania w kierunku, o którym mówił prezes (PiS Jarosław - red.) Kaczyński - mówi w Radiu Kossuth.

Podstawiła nogę uchodźcy. Reporterka skazana

Petra Laszlo, węgierska reporterka, która we wrześniu 2015 r. została sfilmowana w momencie, w którym podstawiła nogę syryjskiemu uchodźcy uciekającemu z synem przed służbami, została skazana na trzy lata w zawieszeniu za zakłócanie porządku.

"Węgry będą musiały położyć większy akcent na politykę obronną"

Szef komisji spraw zagranicznych węgierskiego parlamentu Zsolt Nemeth w wywiadzie opublikowanym w czwartek w tygodniku "Heti Valasz" wyraził nadzieję, że po objęciu stanowiska prezydenta USA przez Donalda Trumpa stosunki między Węgrami i Stanami Zjednoczonymi "będą znów godne więzów sojuszniczych".

Merkel chce wzmocnić granice UE. Orban sceptyczny: musimy bronić się sami

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wskazała w czwartek w Luksemburgu na potrzebę lepszego zabezpieczenia granic zewnętrznych UE, aby osiągnąć "bardziej uczciwy podział" uchodźców w Unii. Tymczasem Viktor Orban stwierdził, że nie można oczekiwać od Brukseli rozwiązania problemu ochrony granic i należy "bronić się samemu".

Węgrzy obniżają VAT na niektóre towary

Podatek VAT na świeże mleko, jajka i drób został na Węgrzech obniżony od początku roku. Przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa nie wykluczył dalszych obniżek w przyszłości.