Węgierski parlament, gdzie Fidesz premiera Viktora Orbana ma większość dwóch trzecich mandatów, przyjął ustawę, która de facto wyklucza możliwość adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Przegłosowane zostały także poprawki do konstytucji, z których jedna definiuje rodzinę jako związek, w którym ojcem jest mężczyzna, a matką - kobieta.
Projekt ustawy przedłożony przez rząd premiera Viktora Orbana i przyjęty we wtorek w parlamencie zakłada, że adopcji dzieci dokonywać mogą jedynie małżeństwa oraz osoby samotne, które będą jednak potrzebowały specjalnej zgody resortu do spraw rodziny - wyjaśniła agencja Reutera. Dotąd adopcje przez pary jednopłciowe były możliwe wtedy, gdy jeden z partnerów w tym związku występował o to jako osoba samotna.
Mimo iż istnieją wyjątki, w których osoby samotne lub członkowie rodziny mogą adoptować dziecko, minister sprawiedliwości Judit Varga zapisała w ustawie, że "główną zasadą jest to, iż tylko pary małżeńskie mogą adoptować dziecko, to znaczy mężczyzna i kobieta, którzy są małżeństwem".
Fidesz zmienia konstytucję
Parlament przyjął też 12 poprawek do konstytucji, w tym nowe prawo definiujące rodzinę jako związku, w którym ojcem jest mężczyzna, a matką - kobieta, wykluczając tym samym alternatywne wersje rodziny.
W węgierskim parlamencie dwie trzecie mandatów (ze wszystkich 199) zajmują deputowani rządzącego Fideszu Viktora Orbana.
Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock