W węgierskim mieście Gyor, położonym nad Dunajem i Rabą, uratowano młodego bobra. Przestraszone zwierzę zauważył jeden z pracowników fabryki samochodów.
- Był zestresowany, po prostu leżał i piszczał - powiedział Andras Marton Vlad, szef węgierskiego rezerwatu przyrody Domos Nature Reserve, który zaopiekował się młodym bobrem. Dodał, że zwierzę wyglądało bardzo źle, było tak wycieńczone, że z łatwością udało się je złapać i włożyć do skrzyni transportowej.
Bóbr, ważący teraz około 13 kilogramów, czuje się już dużo lepiej. Z dnia na dzień staje się coraz silniejszy, na tyle, że już zaczął dokuczać swoim ratownikom.
Biologia gatunku
Bóbr europejski (Castor fiber) to gatunek ziemno-wodnego gryzonia z rodziny bobrowatych (Castoridae). Uważa się go za największego gryzonia Eurazji: masa ciała dorosłego osobnika dochodzi do 29 kilogramów, a długość ciała do 110 centymetrów. Jest zwierzęciem silnie terytorialnym, prowadzi nocny tryb życia.
Bóbr należy do nielicznego grona gatunków, które potrafią przystosować środowisko do własnych potrzeb. Dzięki wyjątkowo silnym siekaczom bobry potrafią ściąć bardzo grube drzewa, o średnicy nawet do jednego metra. Do najbardziej charakterystycznych śladów życia bobrów w środowisku należą budowane przez nie tamy i żeremia.
Autor: anw / Źródło: ENEX