Węgry

Węgry

Węgry poderwały w powietrze myśliwiec, kiedy kontrolerzy lotu nie mogli nawiązać łączności z samolotem indyjskich linii lotniczych Air India. W związku z tym incydentem niemieckie media przypomniały, że w lutym doszło do podobnego zdarzenia. Wówczas, po nieudanej próbie wywołania indyjskiej maszyny, która leciała nad północnymi Niemcami, wojsko tego kraju poderwało w powietrze dwa myśliwce. Władze ewakuowały też personel czterech elektrowni jądrowych.

Z uwagi na inne zobowiązania w Polsce wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak jest zmuszony przełożyć swoją wizytę na Węgrzech - poinformowało biuro rzecznika prasowego MSZ. Wizyta była zaplanowana w dniach 14-16 marca.

Dla Węgier reelekcja Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej dotyczyła zdolności UE do działania, nie zaś tego czy innego państwa członkowskiego - oświadczył premier tego kraju Victor Orban. Z kolei szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto stwierdził, że Tusk dobrze wykonywał swoje zadanie i że sprawa jego reelekcji nie utrudni współpracy w Grupie Wyszehradzkiej.

Mają pomagać policji i wojsku w uszczelnianiu węgierskich granic przed napływem migrantów. Ochotnicza służba graniczna, potocznie nazywana "granicznymi łowcami", ma docelowo liczyć 3000 członków. Na razie jest ich około tysiąca. Złożyli ślubowanie, ćwiczą i w ciągu trzech miesięcy mają podjąć regularną służbę. - Obrona Węgier jest dla nas najważniejsza - mówi w rozmowie z agencją Reutera jeden z rekrutów.

Biuro Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców skrytykowało ustawę, którą we wtorek przyjął węgierski parlament. Akt prawny przewiduje przetrzymywanie osób ubiegających się o azyl w strefach tranzytowych na granicy do czasu załatwienia ich sprawy.

O konieczności odparcia przez Węgry pięciu ciosów w 2017 roku powiedział premier Viktor Orban w przemówieniu podsumowującym miniony rok. Według niego będą one dotyczyć m.in. kompetencji państw narodowych w UE.

Rząd Węgier zapewni finansowanie w wysokości 7,8 mld forintów (109 mln zł) oddziałowi położniczo-ginekologicznemu, na którym nie będą przeprowadzane aborcje – oświadczył w czwartek szef kancelarii premiera Węgier Viktora Orbana, Janos Lazar.