USA

USA

Iran odrzucił prośbę Stanów Zjednoczonych o współpracę w walce z dżihadystami z Państwa Islamskiego (IS) - oświadczył irański przywódca duchowo-polityczny, ajatollah Ali Chamenei. W odpowiedzi na to stanowisko także USA wykluczyły ewentualną współpracę wojskową z Iranem w ramach koalicji dowodzonej przez Stany Zjednoczone. Zamierzają jednak prowadzić z Teheranem osobne rozmowy ws. samego Iraku. Określiły dżihadystów mianem "poważnego zagrożenia" dla Iranu i regionu.

Dwa amerykańskie myśliwce F/A-18 rozbiły się z nieznanych przyczyn w zachodnim Pacyfiku. Obie maszyny wystartowały do rutynowego lotu z pokładu lotniskowca atomowego USS Carl Vinson. Jeden pilot został uratowany, drugi zaginął.

Trzynastej rocznicy zamachów na WTC towarzyszą nie tylko uroczystości upamiętniające tragedię. Na miejscu trwają też zaawansowane prace nad budową nowego kompleksu, obejmującego szereg nowych szklanych wież. Władze Nowego Jorku i odpowiedzialni za budowę mówią o postępach z entuzjazmem. Jednak media i niektórzy mieszkańcy nie kryją rezerwy.

W swoim przemówieniu do narodu Barack Obama zapowiedział zdecydowane działania przeciw terrorystom spod sztandaru Państwa Islamskiego. - Postawiłem sprawę jasno. Będziemy polować na terrorystów zagrażających naszemu krajowi, gdziekolwiek się znajdują - stwierdził. Dopuścił przy tym naloty na Syrię, ale już nie wysyłanie żołnierzy USA do walki na lądzie.

Rosyjski satelita zwiadowczy Kosmos 2495 prawdopodobnie spadł na USA. Waszyngton i Moskwa milczą na ten temat, ale szereg obserwatorów amatorów zaobserwowało tajemniczą ognistą kulę nad zachodnimi stanami. Wiele wskazuje na to, że był to rosyjski "kosmiczny szpieg", z nieznanej przyczyny wchodzący przedwcześnie w atmosferę.

71 proc. Amerykanów popiera ataki lotnicze w Iraku i Syrii. W ubiegłym tygodniu operacje lotnictwa poparłoby tylko 54 proc. respondentów - wynika z sondażu wykonanego na zlecenie "Washington Post" i telewizji ABC, którego wyniki opublikowano we wtorek.

W odpowiedzi na internetową propagandę Państwa Islamskiego, której celem jest rekrutacja nowych bojowników, także z Zachodu, Departament Stanu USA rozpowszechnia w mediach społecznościowych własne filmy wideo, by zniechęcić młodych do wyjazdu do Iraku i Syrii.

Dwie największe na świecie strony z treściami pornograficznymi dołączają do walki o neutralność sieci. Redtube i Pornhub ogłosiły, że wezmą udział w akcji "Go-Slow" zaplanowanej na 10 września.

Nad Bostonem w stanie Massachusetts (USA) przeszła nawałnica, uszkadzając w kilku miejscach sieci energetyczne. W czasie burzy dwie starsze kobiety zostały trafione przez piorun i w stanie krytycznym przewiezione do szpitala. Jeden z mieszkańców cierpliwie fotografował całe zjawisko i z "upolowanych" ujęć złożył trwający kilkadziesiąt sekund film. Efekt jest oszałamiający.

Od blisko 40 lat są zagorzałymi wrogami, nieszczędzącymi sobie najgorszych oskarżeń i epitetów. Jednak wygląda na to, że w obliczu bezpośredniego, realnego zagrożenia historyczne i całkiem współczesne animozje mogą iść przynajmniej w tymczasowe w zapomnienie. Czy Stany Zjednoczone i Iran będą współpracować, by pokonać Państwo Islamskie w Iraku? Wiele wskazuje na to, że tak.