John Wayne Gacy zamordował 33 mężczyzn w latach 70. Zidentyfikowano jedną z ofiar

Źródło:
"Guardian"
John Wayne Gacy zamordował w latach 70. 33 młodych mężczyzn i chłopców
John Wayne Gacy zamordował w latach 70. 33 młodych mężczyzn i chłopcówFBI/Twitter/@CCSOPIO
wideo 2/5
John Wayne Gacy zamordował w latach 70. 33 młodych mężczyzn i chłopcówFBI/Twitter/@CCSOPIO

Władze w Illinois potwierdziły w poniedziałek, że zidentyfikowały kolejną ofiarę seryjnego mordercy Johna Wayne'a Gacy'ego, który został skazany za zabicie 33 młodych mężczyzn i chłopców w latach 70. XX wieku. Szczątki jednego z nich udało się zidentyfikować dzięki współpracy policji z organizacją pozarządową.

Urodzony w 1942 roku John Wayne Gacy jest jednym z najsłynniejszych seryjnych morderców w historii USA. W latach 70. XX wieku zgwałcił i zamordował co najmniej 33 chłopców i młodych mężczyzn. Gacy słynął z tego, że występował charytatywnie jako klaun.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W 1980 roku skazano go na karę śmierci, a wyrok wykonano po 14 latach. Części ofiar Gacy'ego nigdy nie zidentyfikowano.

Francis Wayne Alexander

W poniedziałek władze Illinois poinformowały o kolejnej zidentyfikowanej ofierze mordercy. Francis Wayne Alexander był mężczyzną z Karoliny Północnej, który przeprowadził się do Chicago. Został zamordowany w połowie lat 70. Jak przekazał dziennikarzom szeryf hrabstwa Cook Tom Dart, miał paść ofiarą Gacy'ego między początkiem 1976 roku a początkiem 1977 roku.

W oświadczeniu siostra Francisa, Carolyn Sanders, podziękowała szeryfowi za to, że dał rodzinie pewien wymiar "zamknięcia sprawy". "Ciężko jest, nawet 45 lat później, poznać los naszego ukochanego Wayne'a" - powiedziała Sanders. "Został zabity z rąk podłego i złego człowieka. Jest nam ciężko, a nasze wyrazy współczucia kierujemy do rodzin innych ofiar. Możemy teraz zostawić w spokoju to, co się stało, i iść naprzód, honorując Wayne'a" - dodała.

Francis Wayne AlexanderTwitter/@CCSOPIO

Francisa zidentyfikowano dzięki współpracy policji z organizacją pozarządową

Szczątki Francisa były jednymi z 29, które policja znalazła na posesji Gacy'ego. Cztery inne znaleziono w rzekach na południe od Chicago.

W 2011 roku biuro szeryfa ekshumowało szczątki ośmiu zakopanych ofiar. Tom Dart zaapelował do każdego, komu zaginął męski krewny w okolicach Chicago w latach 70., o dostarczenie DNA.

Kilka tygodni po tym wydarzeniu ogłoszono, że zidentyfikowano jeden zestaw szczątków jako szczątki Williama Bundy'ego, 19-letniego pracownika budowlanego. W 2017 roku biuro zidentyfikowało także drugie szczątki, które należą do 16-letniego Jimmy'ego Haakensona. Młody mężczyzna zaginął po tym, jak zadzwonił do swojej matki w Minnesocie i powiedział jej, że jest w Chicago.

 
John Wayne Gacy. Zdjęcie wykonane tuż po aresztowaniu FBI

Francis Wayne Alexander został zidentyfikowany po tym, jak departament szeryfa połączył siły z pozarządową organizacją DNA Doe Project, która wykorzystuje informacje genetyczne do odnalezienia krewnych zmarłych osób, które nie zostały zidentyfikowane.

Organizacja porównała profil DNA szczątków niezidentyfikowanej ofiary z profilami na stronie internetowej poświęconej genealogii. To doprowadziło ją do rodziny Alexandra, a matka i przyrodni brat mężczyzny dostarczyli DNA do porównania.

Autorka/Autor:pp/kab

Źródło: "Guardian"

Źródło zdjęcia głównego: FBI