Ukraina

Ukraina

Na Ukrainę wjechał 66. konwój z tak zwaną pomocą humanitarną z Rosji dla wspieranych przez Kreml separatystów w Donbasie. W drodze powrotnej ma zabrać ciała zabitych bojowników – oświadczył w czwartek przedstawiciel ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk.

Ponad dwa tysiące obywateli Ukrainy przekroczyło bez wiz granicę Polski do godziny 18 w niedzielę. Dwóm osobom odmówiono wjazdu - poinformowała rzeczniczka Komendy Głównej Straży Granicznej Agnieszka Golias. Od 11 czerwca Ukraińcy, którzy mają paszporty biometryczne, mogą wjeżdżać do krajów członkowskich UE bez wiz. - Ten dzień na zawsze zapisze się w historii Ukrainy – oświadczył prezydent tego kraju Petro Poroszenko.

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Kijowie nie traktuje nocnej eksplozji ładunku wybuchowego na swoim terenie jako aktu terroru – głosi oświadczenie, które placówka opublikowała w czwartek po południu. Ukraińska policja uznała incydent za "akt terrorystyczny", którego - jak podała - dopuścił się jeden mężczyzna o nieustalonej dotąd tożsamości.

W Symferopolu na Krymie rozpoczął się proces oskarżanego przez Rosję o separatyzm Ilmi Umerowa, wiceszefa samorządu krymskich Tatarów, Medżlisu. Rosyjskie stowarzyszenie Memoriał uznało proces za nielegalny i umotywowany politycznie - podało Radio Swoboda.

Minister infrastruktury Ukrainy Wołodymyr Omelan wyraził nadzieję, że polski menedżer Wojciech Balczun straci stanowisko szefa ukraińskich kolei państwowych Ukrzaliznycia. Według ministra kontrakt Balczuna wygasł 5 czerwca i rząd nie powinien go przedłużać. Balczun oświadczył, że decyzja w sprawie jego dalszej pracy na Ukrainie nie należy do Omelana, lecz do premiera Wołodymyra Hrojsmana.