Ukraina

Ukraina

Zełenski do weterana: nie możesz stawiać mi ultimatów. Oburzenie na Ukrainie

Przyszedłem do ciebie i powiedziałem: zabierzcie broń. Ty zmieniasz temat. Ty w ogóle nie możesz stawiać mi żadnych ultimatów - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski do weterana wojny w Donbasie, uczestniczącego w akcji "Nie dla kapitulacji" w miejscowości Zołote w obwodzie ługańskim. Przywódca państwa zażądał od demonstrantów opuszczenia miejsca protestu. Opublikowane w ukraińskich mediach nagranie zdarzenia wzbudziło spore emocje.

Zatrzymania na Krymie "praktycznie co drugi dzień"

126 zatrzymań oraz 587 naruszeń prawa do rzetelnego procesu sądowego odnotowali obrońcy praw człowieka na anektowanym przez Rosję Półwyspie Krymskim od początku roku - poinformował Eskender Barijew, szef ośrodka wsparcia Tatarów krymskich.

"Ukraina wykonała swoją część ustaleń"

Osiągnięcie pokoju w Donbasie i zakończenie rozlewu krwi jest dla mnie absolutnym priorytetem - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czasie spotkania z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Rozmowa odbyła się w stolicy Japonii, Tokio, gdzie obydwaj uczestniczyli w intronizacji cesarza Naruhito. Jednym z tematów rozmowy były przygotowania do szczytu przywódców państw czwórki normandzkiej - Francji, Niemiec Ukrainy i Rosji, poświęconemu pokojowemu uregulowaniu sytuacji we wschodniej Ukrainie.

"Format normandzki zderza się z trudnościami"

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział we wtorek, że przygotowania do szczytu czwórki normandzkiej nie mogą być na razie prowadzone, ponieważ nieustannie zmienia się stanowisko jednej ze stron. W poniedziałek strona rosyjska oświadczyła, że Ukraina wysyła sprzeczne sygnały.

Chór zaśpiewał w telewizji o podpaleniu domu byłej szefowej banku centralnego

W niedzielny wieczór, kiedy była szefowa Narodowego Banku Ukrainy Wałeria Hontariewa obchodziła urodziny, w najnowszym programie Studia "Kwartał 95", którego gwiazdą był do niedawna obecny prezydent Wołodymyr Zełenski, reprezentacyjny Narodowy Chór im. Weriowki wykonał prześmiewczą piosenkę o podpaleniu jej domu. W Kijowie wybuchł skandal.

"Kluczem do zmiany stanowiska prezydenta wobec Ukrainy był Giuliani"

Ambasador USA przy Unii Europejskiej Gordon Sondland zeznał w czwartek przed komisjami Kongresu, że prezydent Donald Trump narzucił dyplomatom zajmującym się Ukrainą swego prywatnego prawnika Rudy'ego Giulianiego i naciskał na wszczęcie śledztwa w sprawie Joe Bidena i jego syna.

Kreml: rozwiązanie "republik ludowych" w Donbasie to scenariusz nieoczekiwany

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, odnosząc się do propozycji z Ukrainy, iż warunkiem realizacji porozumień mińskich powinno być rozwiązanie separatystycznych "republik ludowych" w Donbasie, oświadczył, że tego rodzaju scenariusze są nieoczekiwane dla stron. - Na razie trudno komentować, czy oznacza to odejście od porozumień mińskich - ocenił.

"Granat, który wszystko rozwali", w centrum zainteresowania kongresmenów

Osobisty adwokat prezydenta Donalda Trumpa Rudy Giuliani prowadził na Ukrainie swoją własną politykę, a doradca prezydenta do spraw bezpieczeństwa narodowego nazwał go "ręcznym granatem, który wszystko rozwali". Takie rewelacje przynosi amerykańska prasa, informując o kolejnej odsłonie afery, która wybuchła po upublicznieniu rozmowy prezydenta USA z prezydentem Ukrainy.

"Chwała narodowi – nie kapitulacji"

W proteście przeciwko przyjęciu przez władze tak zwanej formuły Steinmeiera i w hołdzie poległym obrońcom Ukrainy demonstrowało w poniedziałek w Kijowie kilkanaście tysięcy ludzi.

Syn Joe Bidena odchodzi z zarządu chińskiej firmy

Hunter Biden, syn byłego wiceprezydenta USA i prawdopodobnego kandydata Partii Demokratycznej w wyścigu prezydenckim Joe Bidena, poinformował, że odchodzi z zarządu chińskiej firmy BHR. Zapewnił, że nie będzie zajmował stanowisk w zagranicznych spółkach, jeśli jego ojciec wygra w przyszłorocznych wyborach.

Trump: teraz zabrali się za legendarnego "pogromcę kryminalistów"

W reakcji na doniesienia o objęciu swojego prawnika Rudy’ego Giulianiego śledztwem przez prokuratora federalnego, Donald Trump napisał na Twitterze, że jest to "jednostronne polowanie na czarownice". Prezydent bronił byłego burmistrza Nowego Jorku nazywając go "świetnym facetem i cudownym prawnikiem".