Ukraina

Ukraina

Redakcja krymskotatarskiej telewizji ATR w Symferopolu została otoczona przez siły OMON, a oddziały specjalne MSW dokonują przeszukania budynku - alarmuje z okupowanego przez Rosję półwyspu krymska agencja Kryminform. Śledczy mają szukać dokumentów i nagrań z lutego ubiegłego roku, gdy przed siedzibą ATR doszło do zamieszek, w których zginęły dwie osoby.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ujawnia szczegóły ostrzału artyleryjskiego Mariupola. - Miasto zostało ostrzelane z systemów rakietowych Grad i moździerzy Tulipan, a rozkaz w tej sprawie wydał oficer rosyjski, który dowodził specjalnie utworzonym batalionem - mówił szef SBU Wałentyn Naływajczenko. W ostrzale Mariupola zginęło 30 cywilów, a ponad sto zostało rannych.

Rząd Ukrainy podjął decyzję o wprowadzeniu stanu sytuacji nadzwyczajnej w obwodach ługańskim i donieckim na wschodzie kraju, gdzie trwa operacja zbrojna przeciwko wspieranym przez Rosję separatystom. Premier ogłosił też stan podwyższonej gotowości w całym kraju.

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow obarczył winą za śmierć cywilów w Donbasie Kijów i ostrzegł Zachód, by ten nie podejmował działań, które "pozwolą uwierzyć ukraińskim władzom" w to, że ich działania spotkają się z natychmiastową reakcją europejskich i amerykańskich polityków.

Białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych opowiedziało się w poniedziałek za niezwłocznym podjęciem działań na rzecz wstrzymania ognia na Ukrainie i zapewniło, że udzieli wszelkiego niezbędnego wsparcia dla rozmów grupy kontaktowej ws. Ukrainy.

Ponad sto ostrzałów artyleryjskich w ciągu ostatniej doby, zacięte walki koło Debalcewa oraz na północ i południe od Doniecka, ale większych postępów nacierający rebelianci i rosyjscy żołnierze nie zrobili. Dowództwo ukraińskie chwali się, że skutecznie odpiera ataki przeciwnika, a ten zaczyna przegrupowywać siły. Możliwe są ataki na nowych kierunkach.

Podczas gdy uwaga opinii międzynarodowej i władz ukraińskich skupiła się na Mariupolu, od trzech dni najcięższe walki toczą się w rejonie Debalcewa, na północy strefy działań wojennych. Na innych odcinkach frontu rebelianci i Rosjanie ograniczali się w ciągu ostatniej doby głównie do ostrzału artyleryjskiego.

- Walki na wschodzie Ukrainy gwałtownie eskalują. Sytuacja wskazuje na dużą ofensywę wspieranych przez Rosję separatystów - oznajmił Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg. Dodał przy tym, że rosyjscy żołnierze działający w Donbasie udzielają im wydatnego wsparcia. Równolegle Rosja zawetowała projekt uchwały Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiający działania separatystów.

Po zbadaniu miejsca masakry w Mariupolu przedstawiciele OBWE i Human Rights Watch nie mają wątpliwości. Dziesiątki rakiet Grad i większych Uragan, nadleciały nad miasto z kierunku terenów kontrolowanych przez separatystów. Obserwatorzy OBWE mówią o „ekstremalnie ciężkim ostrzale”. Kilkadziesiąt pocisków spadło na tereny zabudowane, zabijając co najmniej 30 osób.