Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 702 dni. Rosja miała przekazać USA za pośrednictwem strony trzeciej, że jest otwarta na dyskusje o zakończeniu wojny na Ukrainie, w tym na porzucenie żądań na temat neutralnego statusu tego kraju - podał Bloomberg, powołując się na osoby bliskie Kremlowi. Stany Zjednoczone temu zaprzeczają. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.
> Pożar, który wybuchł w środę w rafinerii ropy naftowej w Tuapse nad Morzem Czarnym na południu Rosji został ugaszony - poinformowały w czwartek lokalne władze. "Według wstępnych informacji nie było ofiar śmiertelnych ani rannych" - przekazano w komunikacie. Przyczyna pożaru i skala zniszczeń nie są znane.
> Były przywódca donbaskich "separatystów" Igor Striełkow (Girkin), poszukiwany za zbrodnie wojenne w Ukrainie, został skazany przez sąd w Moskwie na cztery lata pozbawienia wolności pod zarzutem "nawoływania do ekstremizmu" - przekazały niezależne rosyjskie portale Mediazona i Meduza. Jeszcze w listopadzie zeszłego roku, z aresztu, chciał kandydować w tegorocznych wyborach prezydenckich w Rosji.
> Rosja miała przekazać USA za pośrednictwem strony trzeciej, że jest otwarta na dyskusje o zakończeniu wojny na Ukrainie, w tym na porzucenie żądań na temat neutralnego statusu tego kraju - podał Bloomberg, powołując się na osoby bliskie Kremlowi. Stany Zjednoczone temu zaprzeczają.
> Kanclerz Olaf Scholz potwierdził, że wkrótce zostanie zawarte porozumienie o bezpieczeństwie między Niemcami a Ukrainą. Wyraził nadzieję, że na szczycie UE państwa unijne zaaprobują pomoc finansową dla Kijowa wartości 50 mld euro – poinformowała dpa.
> Więźniowie z rosyjskich zakładów karnych werbowani na wojnę z Ukrainą nie mogą już liczyć na ułaskawienie przez Władimira Putina po sześciu miesiącach służby; takie osoby otrzymują obecnie tzw. zwolnienie warunkowe, lecz nadal pozostają na froncie - ujawniła rosyjska redakcja BBC.
> Rosyjski przywódca Władimir Putin pojawił się z wizytą w obwodzie królewieckim. Poprzednim razem był tam we wrześniu 2022 roku, gdy od kilku miesięcy trwała już inwazja rosyjska na Ukrainę.
> W okresie od stycznia do września 2023 roku Rosja zakupiła zagraniczne półprzewodniki o wartości 1,7 mld dolarów. Ponad połowa tych podzespołów podchodziła z krajów Europy i USA - ujawniła agencja Bloomberga, która dotarła do niejawnych danych rosyjskich służb celnych.
Źródło: PAP