BBC: rosyjscy więźniowie werbowani na wojnę nie są już ułaskawiani. "Bądź gotów na śmierć"

Źródło:
PAP
Poborowi z zaanektowanego Krymu są wysyłani na front ukraiński. Nagranie archiwalne
Poborowi z zaanektowanego Krymu są wysyłani na front ukraiński. Nagranie archiwalne
Archiwum Reuters
Poborowi z zaanektowanego Krymu są wysyłani na front ukraiński. Nagranie archiwalneArchiwum Reuters

Więźniowie z rosyjskich zakładów karnych werbowani na wojnę z Ukrainą nie mogą już liczyć na ułaskawienie przez Władimira Putina po sześciu miesiącach służby. Rosyjska redakcja BBC ustaliła, że takie osoby otrzymują obecnie tak zwane zwolnienie warunkowe, lecz nadal muszą pozostać na froncie.

W latach 2022-23 kryminaliści odbywający wyroki w więzieniach byli werbowani na wojnę przez Grupę Wagnera. W zamian za udział w walkach obiecywano im wolność - dekrety o ułaskawieniu podpisywał Władimir Putin.

Według szacunków amerykańskich pod koniec 2022 roku Grupa Wagnera liczyła 50 tys. osób, z których 40 tys. zrekrutowano w rosyjskich koloniach karnych.

Wagnerowcy na froncie w Ukrainie

We wrześniu 2023 roku, a zatem kilka tygodni po śmierci przywódcy wagnerowców Jewgienija Prigożyna w katastrofie lotniczej, więźniów zaczęto wcielać do nowych oddziałów szturmowych o nazwie Sztorm-V (w odróżnieniu od wcześniejszych Sztorm-Z).

Obowiązują tam zupełnie nowe reguły. Skazańcom nie obiecuje się już ułaskawienia po kilku miesiącach służby, lecz mają oni walczyć na podobnych zasadach jak żołnierze kontraktowi lub osoby zrekrutowane w ramach mobilizacji, czyli do końca wojny - informuje BBC, która przeanalizowała doniesienia pojawiające się na grupach w mediach społecznościowych przeznaczonych dla członków rodzin więźniów-żołnierzy.

Rosyjscy żołnierze na KrymieSiergiej Aksionow/Telegram

W ocenie opozycyjnych mediów zmiana dotychczasowych reguł służby skazańców może wynikać z dwóch przyczyn. Pierwszą jest duża liczba przestępstw popełnianych przez byłych najemników, którzy byli dotąd ułaskawiani osobiście przez Putina.

Drugą - obawa przed napięciami społecznymi wynikającymi z uprzywilejowanej sytuacji więźniów w porównaniu z innymi kategoriami żołnierzy, szczególnie rezerwistami zmobilizowanymi na wojnę.

Zbrodnie rosyjskich żołnierzy

"Stary, jeśli teraz podpiszesz kontrakt, to bądź gotów na śmierć. Wcześniej jeszcze dało się to jakoś odbębnić. Pół roku można przetrzymać, ale do końca wojny farta nie wystarczy na pewno. Ja już zrozumiałem, że nie dotrwam" - napisał na jednym z czatów internetowych Siergiej, były więzień walczący od października 2023 roku w oddziale Sztorm-V. Jego wypowiedź przytoczyła BBC.

W ciągu ostatnich miesięcy z całej Rosji napływają liczne doniesienia o zbrodniach, w tym morderstwach, których dopuszczają się żołnierze powracający z wojny na Ukrainie. Szczególnie brutalne przestępstwa popełniać mają właśnie byli najemnicy Grupy Wagnera zwerbowani na front w więzieniach. Media niezależne informowały w grudniu, że w ciągu 2023 roku wszczęto w Rosji prawie 200 spraw karnych wobec byłych skazańców ułaskawionych za wyjazd na wojnę.

Autorka/Autor:asty//mm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Siergiej Aksionow/Telegram