Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
Deszczycia: Polska pozostaje nadal partnerem, sojusznikiem i dobrym przyjacielem Ukrainy
Deszczycia: Polska pozostaje nadal partnerem, sojusznikiem i dobrym przyjacielem UkrainyTVN24
wideo 2/5
Deszczycia: Polska pozostaje nadal partnerem, sojusznikiem i dobrym przyjacielem UkrainyTVN24

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 704 dni. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w sobotę wieczorem, że "potrzebny jest nowy pakiet sankcji Unii Europejskiej przeciwko Rosji". Dodał też, że "wszystkie rosyjskie aktywa i aktywa osób związanych z Rosją muszą być wykorzystane do ochrony przed rosyjską agresją". Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.

> Wszystkie rosyjskie aktywa i aktywa osób związanych z Rosją, muszą być wykorzystane do ochrony przed rosyjską agresją. Potrzebny jest też nowy pakiet sankcji UE przeciwko Rosji - oświadczył w sobotę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swym codziennym nagraniu wideo.

> Rosyjscy dywersanci zastrzelili w sobotę rano rodzeństwo - brata i siostrę - mieszkające w wiosce Andrijiwka w obwodzie sumskim - powiadomiły władze tego regionu na północnym wschodzie Ukrainy.

> Rosja nie jest dziś w stanie przeprowadzić ofensywy na dużą skalę - uważa Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, cytowany w sobotę przez portal ukraińskiej telewizji 24 Kanał.

Ukraina, wojsko Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych

> W okupowanym przez Rosję Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy sprzedawane są zrujnowane w rosyjskich ostrzałach mieszkania, których lokatorzy musieli uciekać z powodu rosyjskiej napaści - zwróciły w sobotę uwagę władze miasta lojalne wobec Kijowa.

> Każde zawieszenie broni na Ukrainie byłoby na korzyść Rosji, ponieważ Moskwa wykorzystałaby ten czas na odbudowę i przegrupowanie sił przed kolejnymi ofensywami - ocenia amerykański ośrodek analityczny Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

> Żądania dotyczące ukraińskiej "neutralności" i moratorium na rozszerzenie NATO zawsze były i pozostają jednymi z głównych przedstawianych przez Rosję uzasadnień rozpoczęcia inwazji na Ukrainę. Wszelkie potencjalne ustępstwa względem tych żądań oznaczałyby strategiczny i retoryczny odwrót, którego Władimir Putin najpewniej obecnie nie rozważa - podkreślają analitycy Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

Autorka/Autor:mm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: