Terroryzm

Terroryzm

Amerykańskie społeczeństwo jako największe zagrożenie dla USA wskazuje Państwo Islamskie - wynika z najnowszego sondażu dla CNN/ORC. Dżihadyści są, zdaniem Amerykanów, większym zagrożeniem dla USA niż Iran czy Rosja.

Bojownicy ze Strefy Gazy wystrzelili w czwartek, po raz pierwszy w tym roku, pociski rakietowe na terytorium Izraela - poinformowały izraelskie władze dodając, że nikt nie ucierpiał. Do ataku doszło w dniu święta niepodległości.

Od styczniowego zamachu w Paryżu na redakcję tygodnika "Charlie Hebdo" Francja udaremniła pięć ataków. - Zagrożenie nigdy nie było tak duże - powiedział premier Francji Manuel Valls dzień po aresztowaniu Algierczyka podejrzanego o planowanie ataku na kościół.

Władze Arabii Saudyjskiej postawiły siły bezpieczeństwa kraju w stan alarmu z powodu groźby ataku terrorystycznego na centrum handlowe lub instalacje naftowe - poinformował w poniedziałek rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych Mansur Turki.

Co najmniej dziewięć osób zginęło, a kilka zostało rannych w poniedziałkowy poranek w wyniku zamachu przeprowadzonego na samochód członków misji ONZ w Somalii - podaje agencja Reutera. Telewizja Al Dżazira, powołując się na miejscowe media, pisze, że celem byli pracownicy ONZ. Zginęło m.in. czterech pracowników UNICEFu, a czterech innych jest w stanie ciężkim.

Co najmniej 33 osoby zginęły, a ponad 70 zostało rannych w sobotę w zamachu samobójczym przed bankiem w Dżalalabadzie, na wschodzie Afganistanu - poinformowali przedstawiciele władz i policja.

Grupa nastolatków, zainspirowanych dżihadystycznym Państwem Islamskim, planowała wielki zamach terrorystyczny w Melbourne - poinformowała w sobotę australijska policja. W piątkowy wieczór funkcjonariusze w akcji przeprowadzonej na przedmieściach Melbourne aresztowali pięciu młodych mężczyzn w wieku 18 i 19 lat.

To wydarzenie może doprowadzić do kolejnego podwyższenia napięcia między Indiami i Pakistanem. Sąd w tym drugim kraju uznał bowiem w piątek, że nie ma dowodów, które wskazywałyby na przygotowywanie przez Zaki ur-Rehmana Lakhwiego zamachu w Bombaju w 2008 r., o czym przekonane są Indie. Podejrzany o terroryzm wyszedł więc na wolność, a przed budynkiem sądu czekały na niego dziesiątki osób. W zamachu w Bombaju zginęło przed siedmioma laty 166 osób, a setki innych zostały ranne.