Terroryzm

Terroryzm

- Nie mieliśmy niczego: elektryczności, wody, nic. (...) W Szwecji mieliśmy wszystko - tak 16-letnia Szwedka wspomina życie w mieście rządzonym przez dżihadystów. Kilka dni temu została odbita z rąk bojowników tzw. Państwa Islamskiego przed kurdyjskich komandosów. Chłopak, który namówił ją do wyjazdu na Bliski Wschód, najprawdopodobniej już nie żyje. Los ich syna jest nieznany.

ONZ pierwszy raz dokonała zrzutu z pomocą humanitarną w Syrii - poinformował szef operacji humanitarnych ONZ Stephen O'Brien. Pierwszy samolot z 21 tonami pomocy Światowego Programu Żywnościowego zrzucono do oblężonego miasta Dajr az-Zaur na wschodzie.

Zamachowiec z Paryża Salah Abdeslam wolałby umrzeć, niż się poddać - twierdzi kobieta, która miała zostać jego żoną. W rozmowie z belgijskim magazynem "Knack" opowiedziała o narzeczonym, który od listopada jest najbardziej poszukiwanym terrorystą w Europie. - W czasie posiłku na trzy dni przed atakiem powiedział mi, że jeśli nie uda nam się wziąć ślubu na ziemi, to zrobimy to w raju - wspominała.

Barack Obama ogłosił, że działające od dekad więzienie w zatoce Guantanamo na Kubie powinno przestać istnieć, a więźniów należałoby przenieść do USA. Obama złożył taką obietnicę już w 2009 r., gdy pierwszy raz objął urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Co najmniej 57 osób zginęło w niedzielę w podwójnym zamachu bombowym w Hims na zachodzie Syrii - podała organizacja Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Co najmniej 100 osób zostało rannych. Z kolei w Damaszku w serii czterech eksplozji, według najnowszych doniesień, zginęło około 62 osób a 180 jest rannych. Do zamachów w Hims i w Damaszku przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

- Europa stoi w obliczu największego zagrożenia terrorystycznego od ponad dziesięciu lat - powiedział w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Neue Osnabruecker Zeitung" szef Europolu Rob Wainwright. Oświadczył także, że na terenie Unii Europejskiej znajduje się 3-5 tys. bojowników inspirowanych ideologią tzw. Państwa Islamskiego.

Członkowie delegacji byłych rebeliantów z FARC złamali warunki porozumienia pokojowego, w związku z czym władze Kolumbii zawieszają pozwolenia na ich inspekcje w dawnych obozach - podał w piątek szef rządowej grupy negocjacyjnej Humberto de la Calle.

Do co najmniej 28 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych zamachu bombowego w Ankarze. Co najmniej 61 osób zostało rannych - poinformował rzecznik tureckiego rządu. Celem ataku były autobusy przewożące wojskowych - podało źródło w Sztabie Generalnym.

Przed tajlandzkim sądem wojskowym stanęli waj oskarżeni o zamach bombowy z sierpnia ub.r. w Bangkoku. Zginęło w nim 20 osób, w tym 14 zagranicznych turystów. Oskarżeni twierdzą, że zeznania wymuszono na nich torturami.

Co najmniej dwie osoby zginęły, a 18 zostało rannych w pobliżu Derbentu w Dagestanie, na południu Rosji, w zamachu bombowym, dokonanym przez terrorystę samobójcę. Według policji zamachowiec był związany z ekstremistycznym tzw. Państwem Islamskim.

Bojownicy tzw. Państwa Islamskiego stosowali gaz musztardowy wobec walczących z nimi irackich Kurdów - podaje agencja Reutera. To pierwsze znane użycie broni chemicznej w Iraku od obalenia Saddama Hussajna.

Ministrowie obrony państw NATO zgodzili się na wykorzystanie należących do Sojuszu samolotów systemu wczesnego ostrzegania i kontroli AWACS do wsparcia międzynarodowej koalicji walczącej z tzw. Państwem Islamskim (IS) - poinformował szef NATO Jens Stoltenberg. Szef Pentagonu poinformował z kolei, że rozważane jest przyłączenie się do koalicji całego NATO.