Somalia

Somalia

Somalijskie wojska rządowe wspierane przez żołnierzy Unii Afrykańskiej zabiły w niedzielę 40 bojowników radykalnego ugrupowania Al-Szabab, poinformował rząd Somalii. Źródła agencji AFP informują też o kilku cywilnych ofiarach. Do walk doszło w północnej części Mogadiszu.

Nasilają się walki między somalijskimi siłami rządowymi a muzułmańskimi rebeliantami. Rząd w Mogadiszu ogłosił w sobotę stan wyjątkowy, a tamtejszy parlament zaapelował do sąsiednich państw oraz społeczności międzynarodowej o natychmiastową pomoc militarną.

Odkąd 7 maja islamscy rebelianci rozpoczęli otwartą walkę z somalijskim rządem zginęło już co najmniej 208 osób. Kilkaset zostało rannych.

Co najmniej siedem osób zginęło w zamachu bombowym w stolicy Somalii Mogadiszu. Zamachowiec-samobójca wysadził się w powietrze przy wejściu do głównej siedziby policji.

Co najmniej 15 Somalijczyków zginęło, gdy pocisk moździerzowy trafił w meczet w Mogadiszu. Łącznie w starciach rywalizujących ze sobą grup islamistów w ciągu ostatnich trzech dni zginęło co najmniej 65 osób, a ponad 180 zostało rannych.

Na granicy afgańsko-pakistańskiej robi się zbyt gorąco dla islamskich terrorystów, uważają amerykańscy wojskowi i ostrzegają, że terroryści zaczęli szukać już schronienia w Afryce Wschodniej.

Somalijczycy porywają nie tylko na morzu - w środkowej części kraju porwanych zostało dwóch wolontariuszy z organizacji Lekarze bez Granic.

Parlament Somalii zebrany w Mogadiszu uchwalił jednogłośnie wprowadzenie w całym kraju prawa muzułmańskiego - szariatu. Umiarkowany prezydent Somalii uważa, że takie posunięcie pozwoli na polityczne zbliżenie do radykałów.

Koniec bezkarności somalijskich piratów? Amerykański prezydent Barack Obama zapowiedział właśnie wojnę z piratami operującymi na wodach Oceanu Indyjskiego wokół Rogu Afryki.

Od blisko dwóch dekad Somalia jako państwo praktycznie nie istnieje, ale przez ostatnie dwa lata jako taki spokój w kraju gwarantowały wojska sąsiedniej Etiopii. W ubiegłym roku Addis Abeba zdecydowała jednak o ewakuacji swoich żołnierzy. Somalijska stolica Mogadiszu już znalazła się w ogniu walk między muzułmańskimi radykałami a lokalnymi watażkami.

Międzynarodowe siły uwolniły chiński kuter, przechwycony przez piratów u wybrzeży Jemenu - poinformowały państwowe media w Chinach. Wcześniej, Rada Bezpieczeństwa dała zielone światło atakom na bazy somalijskich piratów z lądu i powietrza. Na sali nie było głosu sprzeciwu.

Nie dwóch, a czterech dziennikarzy uprowadzili nieznani sprawcy w somalijskim Puntlandzie, donoszą agencje prasowe. To nie pierwszy taki incydent w tym kraju - do tej pory w somalijskiej niewoli przebywa dwóch dziennikarzy z Australii i Kanady.

Somalijscy piraci wypuścili porwany we wrześniu grecki tankowiec z całą 19 osobową załogą i ładunkiem - poinformowały greckie władze. Armator potwierdził przekazanie okupu, ale odmówił dalszych komentarzy.

Somalijscy piraci są bardzo dobrze wyposażeni i bardzo skuteczni, ale rzadko kiedy zabijają swoich zakładników - mówił w TVN24 ekspert od terroryzmu Krzysztof Liedl. Jak z kolei opisuje BBC, ci ludzie to nowa elita kraju, która ma się coraz lepiej. Mają wszystko, o czym zwykli Somalijczycy mogą pomarzyć - duże domy, nowe samochody i piękne żony.

Co najmniej 28 osób zginęło w zamachach samobójczych w Somalii. Celem ataków byli przedstawiciele władz, ale ofiarami są przypadkowi cywile.

Okręty wojenne NATO rozpoczęły operację u wybrzeży Somalii. Mają za zadanie ścigać miejscowych piratów i zapewnić bezpieczeństwo żegludze wzdłuż afrykańskich brzegów.