Dzień przed swoimi 70. urodzinami, po długiej chorobie zmarł Jerzy Szteliga, były poseł i wieloletni lider opolskiego SLD. W przeszłości był między innymi członkiem komisji śledczej badającej aferę Rywina. Informację przekazał Marcin Majszczyk, wieloletni współpracownik zmarłego polityka.
Jerzy Szteliga urodził się 9 maja 1953 roku w Zebrzydowicach. W latach 70. wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, a od 1990 roku był szefem opolskich struktur Socjaldemokracji RP. Dziewięć lat później wybrano go na szefa opolskiej organizacji SLD.
Przez 12 lat (1993-2005) był posłem, w Sejmie był między innymi jednym z wiceprzewodniczących klubu parlamentarnego SLD i członkiem komisji śledczej badającej aferę Rywina. Stał się znany jako pierwszy polski parlamentarzysta, który dobrowolnie przyznał się do współpracy ze służbami specjalnymi PRL.
W 2006 roku Szteliga został zatrzymany i usłyszał zarzut przyjęcia 90 tysięcy złotych w związku ze sprawą Elektrowni Opole. W 2007 roku skierowano do sądu akt oskarżenia, a w 2014 roku Sąd Okręgowy w Opolu go uniewinnił.
"W regionie zostanie na zawsze zapamiętany jako gorący orędownik przekształcenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Uniwersytet Opolski oraz niezłomny przeciwnik różnego rodzaju patologii na styku polityki i gospodarki, czego dał przykład podczas afery ratuszowej czy tej związanej z elektrownią Opole, w którą uwikłani byli przecież ludzie lewicy. Według mojej wiedzy odszedł z SLD, nie zgadzając się na zmiany, do jakich w tej partii dochodziło" - powiedział Marcin Majszczyk, wieloletni współpracownik zmarłego polityka.
Do końca swojej kariery zawodowej Jerzy Szteliga pracował jako pracownik naukowy Politechniki Opolskiej, gdzie pełnił funkcję przewodniczącego uczelnianej organizacji ZNP.
Źródło: PAP