Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Pekin i Moskwa będą wspólnie blokować wszelkie amerykańskie próby rewizji porozumienia nuklearnego z Iranem – oświadczył szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow po spotkaniu ze swoim chińskim odpowiednikiem Wangiem Yi w Pekinie.

Rosyjskie władze przyjmują z zadowoleniem wszelkie kroki, które przybliżają denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego - powiedział w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując deklarację przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una o wstrzymaniu prób nuklearnych.

Rosja zgodziła się wydłużyć zezwolenia na przeloty nad swoim terytorium amerykańskim samolotom pasażerskim - poinformował Departament Stanu. Pozwolenia obowiązują na pół roku. Udało się je uzgodnić kilka godzin przed tym, jak poprzednie straciłyby ważność, a wiele lotów z USA do Azji zostałoby sparaliżowanych.

Prezydent Syrii Baszar al-Asad spotkał się w Damaszku z grupą rosyjskich parlamentarzystów, którym powiedział, że uderzenie Zachodu na jego kraj było aktem agresji. Chwalił także - jak relacjonują Rosjanie - sowieckie systemy rakietowe, dzięki którym miał odeprzeć atak. USA i Francja zaprzeczają, by którykolwiek z ich pocisków został zestrzelony.

Ostrzegaliśmy, że takie działania nie pozostaną bez konsekwencji. Cała odpowiedzialność za nie spoczywa na Waszyngtonie, Londynie i Paryżu - ostrzegł w oświadczeniu rosyjski ambasador w Stanach Zjednoczonych Anatolij Antonow. Ambasador skomentował w ten sposób informację o przeprowadzeniu przez USA, Francję i Wielką Brytanię precyzyjnych uderzeń w Syrii.

Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił w środę, przyjmując listy uwierzytelniające od ambasadorów obcych państw, że sytuacja na świecie "staje się coraz bardziej chaotyczna". Wyraził nadzieję, że "zwycięży zdrowy rozsądek" i ład światowy stanie się stabilniejszy. Natomiast rzecznik Kremla zapytany o wpis Donalda Trumpa na Twitterze odnośnie możliwości wystrzelenia pocisków w stronę Syrii - oświadczył, iż Rosja nie bierze udziału w "twitterowej dyplomacji".

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan skrytykował we wtorek wyrażone dzień wcześniej stanowisko szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa w sprawie przyszłości Afrinu w północno-zachodniej Syrii, gdzie Turcja prowadzi ofensywę przeciwko kurdyjskim formacjom YPG.

Doniesienia o przeprowadzeniu w sobotę przez syryjskie siły rządowe ataku chemicznego we Wschodniej Gucie to prowokacja - oświadczył w poniedziałek szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Jak zaznaczył, Moskwa jest przeciw wskazywaniu winnych bez dowodów.

Rosja wezwała w niedzielę do zwołania w poniedziałek posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęconego "zagrożeniom dla światowego pokoju". Wcześniej dziewięć krajów, w tym Polska, zażądało zwołania w poniedziałek obrad RB ONZ w celu omówienia sytuacji we Wschodniej Gucie.