Rosja jest gotowa negocjować przedłużenie traktatu INF - zapewnił Siergiej Ławrow. Szef rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przemawiając na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa podkreślił jednak, że układ musi dotyczyć także zmniejszenia liczby rakiet nuklearnych pośredniego i średniego zasięgu na amerykańskich okrętach podwodnych.
- Prezydent Putin już kilka razy mówił o tym, że jesteśmy gotowi na negocjacje w sprawie przedłużenia obowiązywania traktatu INF. Wygasa on dopiero w 2021 roku, ale czas upływa bardzo szybko - powiedział Siergiej Ławrow w Monachium.
- Proponujemy Stanom Zjednoczonym rozpoczęcie negocjacji, uwzględniając potrzebę wyjaśnienia kilku uwag, które mamy co do amerykańskiej decyzji o denuklearyzacji części wyrzutni rakiet Tomahawk na okrętach podwodnych - dodał.
Zdaniem ministra spraw zagranicznych "traktat dopuszcza taką denuklearyzację, ale tylko w sposób, który będzie zaakceptowany przez drugą stronę układu". - Do tej pory nie zaproponowano nam w tej sprawie negocjacji, ale wciąż się o nie staramy - stwierdził Siergiej Ławrow.
"Wspólny europejski dom wymaga kapitalnego remontu"
Ławrow oświadczył, że "Rosji zależy na silnej i niezależnej Unii Europejskiej. - Dążenie UE do niezależności w sferze bezpieczeństwa to pozytywne zjawisko - zapewniał.
- Na ile Unia Europejska uzyska zgodę, żeby to zrobić, to zupełnie inna kwestia - dodał. Przestrzegał przed powrotem myślenia w kategoriach "kolonializmu, żelaznych kurtyn i kordonów sanitarnych".
Ławrow wyraził opinię, że UE dała się wciągnąć przez USA w sankcje na Rosję, nałożone w odpowiedzi na aneksję Krymu i wspieranie prorosyjskich separatystów we wschodniej Ukrainie.
- W czasie, gdy Europejczycy dali się wciągnąć w bezsensowną konfrontację z Rosją, ponosząc wielomiliardowe straty z powodu narzuconych im zza oceanu sankcji, świat nadal szybko się zmienia - powiedział Ławrow.
- Co mamy w rezultacie? Zjednoczona Europa nie została zbudowana. (...) Wspólny europejski dom wymaga kapitalnego remontu - ocenił.
"Autonomia UE w sferze bezpieczeństwa niemożliwa bez normalizacji stosunków"
Rosyjski minister ubolewał, że po upadku Związku Sowieckiego Zachód zdecydował się na "natocentryzm" i nie zbudował przyjaznych relacji z Rosją.
- Wyzwania, które przed nami stoją, można rozwiązać tylko wspólnie - zaapelował. - Jesteśmy przekonani, że bez normalizacji stosunków rosyjsko-unijnych strategiczna autonomia UE w sferze bezpieczeństwa jest raczej niemożliwa - prognozował.
Konferencja w Monachium
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa to największe na świecie spotkanie ekspertów ds. bezpieczeństwa międzynarodowego. W obradach bierze udział 35 szefów państw i rządów, a także ok. 80 ministrów spraw zagranicznych i obrony. Polskę reprezentują szef MSZ Jacek Czaputowicz i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Autor: asty//rzw / Źródło: PAP