Podróże zagraniczne Donalda Trumpa

Podróże zagraniczne Donalda Trumpa

Rezultaty spotkania prezydentów Rosji i USA, Władimira Putina i Donalda Trumpa, przekroczyły oczekiwania, w pewnym sensie można ocenić je jako przełom - uznał szef komisji spraw zagranicznych Rady Federacji, wyższej izby parlamentu Rosji Konstantin Kosaczow.

Amerykanie wiedzą, że silny sojusz wolnych, suwerennych i niezawisłych narodów jest najlepszą obroną dla naszej wolności i dla naszych interesów - oświadczył w przemówieniu na placu Krasińskich prezydent Stanów Zjednoczonych. Donald Trump zapewnił, że obywatele USA "stają ramię w ramię, broniąc artykułu 5. Paktu Północnoatlantyckiego dla wspólnego zobowiązania do obrony kolektywnej".

- Potwierdziliśmy trwałe więzi przyjaźni. Polska jest nie tylko przyjacielem, ale ważnym sojusznikiem i partnerem - oznajmił Donald Trump na wspólnej konferencji prasowej z Andrzejem Dudą. Amerykański prezydent zapewnił, że bardzo cieszy się z wizyty w Polsce, która jest "prawdziwym zaszczytem". - Wspaniały naród. Spektakularne miejsce - stwierdził.

Trzeba trzymać kciuki, żeby po impulsie politycznym, jakim jest wizyta amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, nastąpiły konkrety - powiedział Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W TVN24 mówił także, czego spodziewa się po przemówieniu Trumpa na placu Krasińskich.

Wiemy, jaką osobowością jest Donald Trump, co go może rozbawiać i sprawić, że spotkanie z Andrzejem Dudą będzie przebiegało w dobrej atmosferze - powiedział w "Jeden na jeden" rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. - Kwintesencją rozmów będzie czysta polityka - zastrzegł jednak.

- Jest dla nas ważne, by Donald Trump i Władimir Putin mogli odbyć dobrą dyskusję na temat tego, jak widzą przyszłość relacji Rosji i USA – zapowiedział szef dyplomacji USA Rex Tillerson. - Wciąż nie wiemy, jakie są intencje Rosji – zastrzegł.

Prezydent Andrzej Duda wręczy prezydentowi Donaldowi Trumpowi pewną niespodziankę, której dzisiaj nie mogę zdradzić. To powinna być sympatyczna niespodzianka - powiedział Krzysztof Szczerski, szef gabinetu politycznego prezydenta Andrzeja Dudy. W rozmowie z "Faktami po Południu" w TVN24 opowiadał o ostatnich przygotowaniach do wizyty w Polsce Donalda Trumpa.

- Przypuszczam, że prezydent podkreśli to, jak ważne są nasze relacje, relacje między Stanami Zjednoczonymi a Polską i jak ważnym partnerem jest Polska zarówno w kontekście europejskim, jak i w ramach NATO - skomentował rozpoczynającą się w środę wizytę Donalda Trumpa w Polsce Bob Corker. Z republikańskim senatorem rozmawiał w Waszyngtonie korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona.