"Uzbrojeni w karabiny i granaty wjechali na ponad 50 motocyklach". Rośnie liczba ofiar ataku

Źródło:
PAP
Atak islamistycznej bojówki Boko Haram w Nigerii
Atak islamistycznej bojówki Boko Haram w NigeriiReuters
wideo 2/2
Atak islamistycznej bojówki Boko Haram w NigeriiReuters

Po niedzielnym ataku terrorystycznym na wioskę Mafa w północno-wschodniej Nigerii liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 81 - poinformowała we wtorek agencja AFP, powołując się na lokalne władze. Na miejscową ludność napadła fundamentalistyczna islamistyczna bojówka Boko Haram.

Do ataku doszło w niedzielę po południu w Yobe, jednym z trzech stanów na północy kraju, gdzie od 15 lat działa Boko Haram. Terroryści wjechali na motocyklach do wioski i otworzyli ogień do mieszkańców przebywających na targu, po czym podpalili ich domy.

"Około 150 terrorystów Boko Haram uzbrojonych w karabiny i granaty wjechało na ponad 50 motocyklach i zaatakowało miejscowość Mafa około godziny 16 w niedzielę" - przekazał AFP rzecznik stanowej policji Dungus Abdulkarim.

Boko Haram terroryzuje lokalną ludność

Terroryści dokonują rozbojów i dopuszczają się pogromów lokalnej ludności, w wyniku czego tysiące Nigeryjczyków zginęło, a ponad dwa miliony zostało w ciągu ostatnich kilkunastu lat zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

Mieszkańcy zaatakowanej wioski przypuszczają, że ostateczny bilans ofiar ataku może być dużo większy, ponieważ wiele osób, które uciekły do buszu, jest nadal uznawanych za zaginione - przekazał Reuters.

Atak islamistycznej bojówki Boko Haram w NigeriiReuters

- Terroryści zamordowali wiele osób, ale nie jesteśmy jeszcze pewni ostatecznej liczby ofiar - oznajmił Abdulkarim. Dodał, że atak miał być odwetem za rzekome zabójstwo dwóch członków Boko Haram dokonane przez mieszkańców tej miejscowości.

Jeden z rozmówców Reutersa przyznał, że - jego zdaniem - ofiar będzie ponad sto.

Boko Haram jest islamską fundamentalistyczną bojówką utworzoną w 2002 roku w północno-wschodniej części Nigerii przez Muhammeda Yusufa. Od 2009 roku dokonuje aktów terroru, wymierzonych głównie w ludność chrześcijańską, a także porwań dla okupu.

Autorka/Autor:pp/ft

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters