Kosmos

Kosmos

Wiadomość, która we wrześniu ubiegłego roku obiegła świat, rozbudziła nadzieje na istnienie życia na Wenus. Badacze ogłosili wówczas, że w chmurach planety wykryto fosforowodór. Po miesiącach badań okazało się, że chmury Wenus są zbyt suche, by mogły tam istnieć znane nam formy życia.

NASA przedstawiła szczegóły dwóch misji na Wenus, których start jest planowany na koniec tej dekady. Celem projektu DAVINCI+ ma być zbadanie składu atmosfery naszego sąsiada. Misja VERITAS ma pomóc dowiedzieć się więcej o jej powierzchni, ewentualnych ruchach tektonicznych i potencjalnej aktywności wulkanicznej.

Ponad 100 małych kałamarnic i pięć tysięcy niesporaczków ma zostać wystrzelonych w czwartek na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Naukowcy chcą dowiedzieć się dzięki nim, jak loty kosmiczne wpływają na interakcje pomiędzy pożytecznymi drobnoustrojami a ich żywicielami.

Po ośmiu godzinach podróży bezzałogowy statek towarowy Tianzhou-2 zadokował na chińską orbitalną stację kosmiczną. W zaopatrzeniu znajdowały się skafandry kosmiczne, żywność oraz paliwo. Dzięki niemu przyszli astronauci będą mogli dłużej przebywać na orbicie, nie obawiając się o brak zapasów.

Dopiero kończą podstawówkę, a już zaczynają podbijać świat nauki. Trójka ósmoklasistów z Warszawy wygrała konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej. 14-latkowie wykonali najlepszy projekt bazy na Księżycu. Być może z ich pomysłów skorzystają astronauci. Łukasz Wieczorek.