Korea Północna

Korea Północna

- Korea Południowa to królik doświadczalny. Korea Północna testuje na niej swój potencjał, by móc atakować za oceanem - twierdzi jeden z ekspertów komputerowych pracujących dla dowództwa armii w Seulu. Wskazuje on na to, że od 2013 r. hakerzy Kim Dzong Una z sukcesem paraliżowali wybrane sektory handlu i usług na Południu, a w tym tygodniu włamali się do systemu kilku elektrowni, w tym elektrowni atomowych. To samo może czekać USA - ostrzega.

Południowokoreański sąd konstytucyjny nakazał rozwiązanie małej lewicowej partii politycznej, której zarzucano propółnocnokoreańskie sympatie. Przeciwnicy krytykują orzeczenie jako ograniczenie swobody wypowiedzi.

Rosja zaprosiła przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una na uroczystości w maju 2015 r., upamiętniające zakończenie II wojny światowej. Byłaby to pierwsza zagraniczna wizyta Kima od objęcia rządów pod koniec 2011 r. - pisze japoński dziennik "Asahi Shimbun".

W porównaniu z tą wiadomością informacja o kradzieży samochodów Jamesa Bonda i zmianie harmonogramu pracy na planie zdjęciowym nic nie znaczy. Sony Pictures dowiedziało się w sobotę, że w wyniku listopadowego ataku hakerskiego na jego serwery skradziona została jedna z pierwszych wersji scenariusza do filmu "Spectre", w którym agenta Jej Królewskiej Mości mamy zobaczyć w kinach 6 listopada przyszłego roku.

Jeden z komitetów ONZ uchwalił rezolucję wzywającą Radę Bezpieczeństwa do postawienia władz Korei Północnej przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze za zbrodnie przeciwko ludzkości. Pomysł niemal na pewno ukrócą Chiny i Rosja. Niezależnie od tego władze w Pjongjangu pozostają poza zasięgiem ONZ.

Specjalny wysłannik przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una udał się w poniedziałek do Rosji, aby omówić sposoby poprawy stosunków handlowych i politycznych. Według południowokoreańskich mediów będzie zabiegał o wsparcie dyplomatyczne i finansowe dla kraju.