Bombowce USA wysłane nad Koreę. Reakcja na próbę atomową

Świat potępił próbę atomową Korei PłnWikipedia (CC BY SA 3.0) | Oletjens

Stany Zjednoczone przeprowadzą we wtorek przelot bombowców strategicznych nad Koreą Południową - poinformowała agencja Reutera. Ma to być ostrzeżenie i pokaz siły skierowany do reżimu północnokoreańskiego, który 9 września przeprowadził udany test głowicy jądrowej. W kierunku Półwyspu Koreańskiego ma zostać wysłany także amerykański lotniskowiec.

Źródło w amerykańskich siłach zbrojnych, na które powołuje się Reuters, odmówiło jednak podania liczebności i rodzaju amerykańskich bombowców.

Ćwiczenie bombardowań Północy

Pierwotnie już w sobotę Pentagon podjął decyzję o wysłaniu do Korei Południowej dwóch amerykańskich bombowców strategicznych dalekiego zasięgu typu Rockwell B-1B Lancer. Musiała ona jednak zostać opóźniona w związku z niekorzystnymi warunkami pogodowymi na wyspie Guam, gdzie znajduje się baza lotnicza USA.

W niedzielę południowokoreańska agencja Yonhap poinformowała, że Amerykanie w ramach ostrzeżenia dla Pjongjangu planują wysłać w kierunku Półwyspu Koreańskiego także lotniskowiec USS Ronald Reagan. Ma on w połowie października wziąć udział we wspólnych ćwiczeniach morskich z marynarką Korei Płd. Podczas tych ćwiczeń mają być sprawdzane zdolności przeprowadzenia przez siły morskie precyzyjnych uderzeń na północnokoreańskie obiekty wojskowe i siedziby władz w sytuacji wybuchu otwartej wojny.

Nerwowe reakcje na świecie

Piątkowa próba atomowa Korei Płn., która miała największą jak dotąd siłę wybuchu, wynoszącą 10 kiloton, wywołała poważne zaniepokojenie wśród jej sąsiadów, a także w Stanach Zjednoczonych, w Rosji i w Japonii. Szczególnie nerwowa była reakcja w Korei Płd. Jej władze podały w niedzielę, że Seul opracował plan kompletnego zniszczenia stolicy Korei Płn., Pjongjangu, poprzez intensywne bombardowania, jeśli pojawią się oznaki, że reżim przygotowuje atak nuklearny.

Piąta próba nuklearna Pjongjangu została potępiona przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, która zapowiedziała, że przygotuje nową rezolucję zaostrzającą sankcje wobec władz północnokoreańskich. Od pierwszej próby z bronią atomową z 2006 roku Korea Północna jest objęta sankcjami RB ONZ, ale nie powstrzymały one jej przed przeprowadzeniem kolejnych czterech prób i wystrzeliwaniem pocisków balistycznych.

Autor: mm//gak / Źródło: PAP, Reuters, The Korea Times

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Oletjens